e
sv

Z590 Yonga Setinin Özellikleri Neler?

Z590 Yonga Setinin Özellikleri Neler?
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Intel, 2021’in başında Rocket Lake 11. jenerasyon operasyoncuları için planlanmış en yeni masaüstü platformunu tanıttı. İşletme, fotoğrafı olarak PCIe 4.0’a geçiyor ve serideki en üst model harekâtçı olan Core i9-11900K, evvelki jenerasyona mukayeseyle IPC performansında büyük bir atlama taahhüt ediyor. Yeni tanıtılan yonga seti, CPU ile iki kat daha fazla bant genişliği ile irtibata geçerek, daha fazla teçhizatın yonga setinden aynı anda en iyi biçimde faydalanmasını sağlayacak. Ayrıca, daha evvel DDR4-2933’te olan platform, yeni bir doruk olan DDR4-3200 yardımına kavuşuyor. Yeni Z590 yonga seti, Intel’in Rocket Lake için planlanmış amiral gemisi, ancak Comet Lake harekâtçılarıyla da geriye dönük geçimlilik sunuyor.

Her zaman olduğu gibi yeni bir platform tanıtımında tam üreticiler Z590 modellerini hazırlamış vaziyette. Ancak bazı mahsuller önümüzdeki aylar içinde piyasaya sürülmek üzere hala geliştiriliyor.

Z590 Yonga Setinin Özellikleri Neler?

Yeni Z590 Yonga Seti İşlemciye 2 Katı Kadar Bant Genişliği Sağlayacak!

Kullanılan çekirdeğin ebadı sebebiyle yeni Rocket Lake amiral gemisi, evvelki jenerasyondaki 10 çekirdeği mukayeseyle sadece 8 çekirdeğe sahip. Öte yandan Intel, yeni amiral gemisi yonga setine birkaç yeni özellik ilave etti ve bazı üreticiler çok muhtelif model ve maliyet noktaları ile şimdiden tam özellikleri sunmaya hazır gözüküyor. Yeni Z590 ile evvelki amiral gemisi Z490 arasında iki veya üç büyük fark var. Ayrıca, x8 iletişimi sadece Rocket Lake CPU’larla çalışacak ve evvelki jenerasyon harekâtçılarla x4’e düşecek. Ayrıca Z590 yonga seti hakkında aşağıda yabancı dilde bir video bulunmakta. 

Benzer teknoloji haberleri/makaleleri için: teknodeha.com

etiketlerETİKETLER