e
sv

YouTuber Porçay, Yaptığı ‘Parodi’ Videosu Yüzünden 4 Yıl 2 Ay Hapis Cezası Aldı

porcayy | Tekno Deha
avatar

Arda

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 1

  Üzgün

YouTube’da 600.000’i aşan aboneye sahip, yaptığı mizah videoları ile tanınan YouTuber Porçay; 2017 yılında yaptığı ”Ot içiyorum (Ezhel Parodi)” şarkısında madde kullanımına özendirme suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezası ile yargılanıyor.

Porçay

Porçay, bundan 4 yıl kadar önce yaptığı bu ‘parodi’ şarkıda, o dönem rap şarkılarında artan uyuşturucu kullanımına teşvik eden söz ve klipleri eleştirmek için bu davranışları abartılı bir şekilde şarkısında anlatmıştı. Şarkının neredeyse her satırında ‘ot’ kelimesini vurgulayıp klipte de uyuşturucu bağımlısı bir insanın hayatını resmetmişti. Klipteki adam ailesiyle konuşmuyor, yemek yemiyor ve sadece uyuşturucu kullanıyor. Uyuşturucu etkisi altında olmadığı zamanlarda ne kadar mutsuz olduğu ve hayatının mahvolduğu anlatılmış, yani şarkının asıl amacı uyuşturucu kullanımına teşvik etmek değil, aksine uzak durulmasını sağlamak.

Mahkeme 2 yıldır sürüyor. Şarkının parodi niteliğinde olduğu ve gerçeği yansıtmadığı, hem başlığa ‘(Ezhel Parodi)’ yazılarak hem video açıklamasında klipte hiçbir madde kullanımı görüntüsünün bulunmadığı, ağzındakinin sigara olduğu söylenerek belirtilmişti. Şarkının ciddi olmadığı anlaşılsın diye söz bile yazmadığını, doğaçlama bir kayıt alıp takıldığı yerleri bile kesmeden direkt yayınladığını söyleyen Porçay, hakimin hapis kararı karşısında bir üst mahkemeye başvuracağını belirtti.

Porçay Tarafından Yüklenen Açıklama Videosu

Porçay’ın Avukatı Ali Gül Tarafından Atılan Tweet’ler

‘Porçay bugün sürekli ot muhabbeti yapılan Türkçe rap şarkılarla dalga geçtiği, açıklamasında “Uyuşturucunun rap müziklerde gösterilmeyen yönünü göstermeye çalıştığı” yazan “ot içiyorum(ezhel parodi)” isimli hiciv videosu nedeniyle 4 YIL 2 AY hapis cezası aldı.

2 sene boyunca mahkemeye bir şakanın şaka olduğunu anlatmaya çalıştık. Bu kadar bariz bir hicvi ne savcı ne hakim anlamadı. Hakim’e Ezhel’i iki duruşmada anlatabildik, hürriyet’ten haber sunduk. Son duruşmada videoyu tekrar izledik. Savcı “Böyle eleştiri mi olur” dedi?

Hakim kararı açıkladıktan sonra isyan ettik. Biz bariz bir beraat kararı olduğunu sanıyorduk. Bir insan şarkılardaki uyuşturucu kullanımıyla dalga geçtiği için uyuşturucu kullanımını özendirmekten hapis cezası alabilir mi? Böyle bir saçmalık nasıl olur? Oldu ama.

Hakim kararından pişman oldu kararı verdikten sonra. “İstinafta düzeltirler zaten öyleyse” diyip bize hala “Haddime değil ama bence istinafa giderken dosyaya şunları da ekleyin” dedi. Be adam sen hakimsin, sen versene kararı? İnanılmaz gerçekten. Utanç verici bir karar.

Bugün sarkilardaki uyuşturucu kullanımını alay ederek, mizah yaparak eleştirdiği için bir kişi 4 yıl 2 ay hapis cezası aldı. Yazıklar olsun böyle hukuk düzenine.

Biz girdiğimizde karar verilmişti zaten. Hakim savcının ağzına bakıyor, savcı mütalaasında mahkumiyet istedi. İsyan ettik “böyle şey olur mu kardeşim yapmayın etmeyin adam dediğinizin tam tersini yapıyor” diye. Savcı “Ya klibi bi daha izleyelim belki mütalaamı değiştiririm” dedi.

Videoyu izledik. İkna olmadı adam. “Böyle eleştiri mi olur? O zaman ben de birilerine hakaret edeyim sonra diyeyim ki hiciv ettim” dedi. ???? Kaldım aynı böyle suratımda soru işaretiyle. Genç bir savcı bir de. Çok çaresiz hissettim bugün. Gerçekten *** gibi bir his.’

#freeporçay

Olaylardan sonra Twitter’da açılan #freeporçay etiketi ise gündemde birinci sıraya yerleşti ve binlerce tweet atıldı.

Porçay’ın yanlış anlaşılmadan kaynaklı aldığını düşündüğümüz bu cezadan kurtulmasını umuyor ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Sosyal medya ile alakalı tüm haberlerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.