e
sv

YouTube’dan sonra TikTok Türkiye’de temsilcilik açıyor!

youtubedan sonra tiktok turkiyede temsilcilik aciyor gvpaFZm9 | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye’de toplumsal medya devlerine yönelik düzenlemeye, bir olumlu yanıt daha geldi. YouTube’un Türkiye’de temsilcilik açma kararının akabinde TikTok, Türkiye temsilciliği açacak. Duyuru Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’dan geldi.

TikTok, Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul etti

Toplumsal medya yasası olarak bilinen 7253 sayılı kanunda yapılan değişikliklerle Türkiye’de faaliyet gösteren ve günlük erişimi 1 milyondan fazla olan platformlara temsilci atama mecburiliği getirildi. Verilen müddet içerisinde temsilcilik açmayan TikTok’a, daha evvel 10 milyon lira ve 30 milyon lira olmak üzere iki sefer de idari para cezası kesildi.

Ömer Fatih Sayan, yapılan görüşmelerin sonucunda mutabakata varıldığını duyurdu ve ‘TikTok Türkiye temsilciliği açmayı kabul etti’ açıklamasını Twitter hesabı üzerinden yaptı. Sayan, başka toplumsal ağların da bir an evvel temsilci bildirmelerini ve yükümlülüklerini yerine getirmelerini temenni ettiğini belirtti.

Toplumsal medya yasası olarak bilinen 7253 sayılı kanun ile belirlenen ceza süreci

1 – Yükümlülüklerini yerine getirmeyen toplumsal ağ sağlayıcılarına 10 milyon lira idari para cezası uygulanacak.

2 – Bu cezanın bildirisinden itibaren 30 gün içinde de yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde toplumsal ağ sağlayıcıya, bu sefer 30 milyon lira idari para cezası kesilecek.

3 – İkinci sefer verilen idari para cezasının bildirisinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülük de yerine getirilmezse Türkiye’de mukim vergi mükellefi gerçek ve hükmî bireylerin ilgili toplumsal ağ sağlayıcısına reklam vermesi yasaklanacak. Verilen reklam yasağı kararı Resmi Gazete’de yayımlanacak.

YouTube’dan sonra TikTok Türkiye’de temsilcilik açıyor!

4 – Reklam yasağı kararının verildiği tarihten itibaren, 3 ay içinde gerekli yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu Lideri, toplumsal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hâkimliğine başvurabilecek.

5 – Müracaatın kabulüne ait hâkim kararının uygulanmasından itibaren, 30 gün içinde kelam konusu yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu Lideri, toplumsal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 90’a kadar daraltılması için sulh ceza hâkimliğine müracaat edebilecek.

6- Toplumsal ağ sağlayıcılar, bu süreçlerin sonunda dahi Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul ederlerse, kendilerine o güne kadar kesilen idari para cezalarının dörtte biri tahsil edilecek, reklam yasağı kaldırılacak ve internet trafiği bant genişliğine yapılan müdahale de sonlandırılacak.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI