e
sv

Youtube Ne Kadar İnternet Harcar?

Youtube Ne Kadar İnternet Harcar
avatar

Barış Yalçın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Youtube Ne Kadar İnternet Harcar?

İnsanlar mobil veri kullanırken Youtube videoları ne kadar internet harcar? Bunu merak ediyor, çünkü bildiğiniz gibi ülkemizde mobil veri paketleri oldukça pahalı. Haliyle insanlar internet paketlerini sınırlı kullanmak durumunda kalıyor.

Youtube Videoları Ne Kadar İnternet Kullanır?

Youtube Ne Kadar İnternet Harcar

Videoların harcadığı internet videonun kalitesine, formatına, içeriğine ve uzunluğuna göre değişecektir. 1 saatlik video ne kadar internet harcar sorusuyla 1 dakikalık video ne kadar sorusu arasında devasa farklar söz konusu. Bu yüzden internet tüketimini videoların kalitesine, çözünürlüğüne göre ayırmak çok daha mantıklı olacaktır.

1080P  Videolar Ne Kadar İnternet Kullanır?

Platformda 4K, hatta 8K videolar bile mevcut. Fakat günümüzdeki akıllı telefonların ekranı genellikle 1080P yani Full HD çözünürlüğe sahip olduğu için ilk olarak bu çözünürlükte başlamak istedik. 1080Pkalitede bir video izlemek istediğiniz zaman dakikada ortalama 50-60 MB civarlarında bir internet kullandığı biliniyor, saatte ise ortalamada 3,5 GB gibi bir veri tüketimi denk oluyor bu.

720P  Videolar Ne Kadar İnternet Kullanır?

Eskiden 720P çözünürlük herkesçe yeterli görülüyorken günümüzde durumun pek öyle olmadığını görmekteyiz. 720P kalitedeki Youtube videosunun dakikada ortalama 30 MB gibi bir veri kullandığını belirtilmiş, saatte ise ortalamada 2 GB gibi bir veri tüketimi söz konusu.

480P Videoları Ne Kadar İnternet Kullanır?

Günümüz için artık yetersiz görülen 480P’de ise veri tasarrufu gerçekten yüksek. 480P Youtube videolarının dakikada kullandığı ortalama internet 10 MB olarak belirtilmiş, yani saatte 550 MB gibi düşük bir tüketime yol açıyor.

360P Videolar Ne Kadar İnternet Kullanır?

360P çözünürlük günümüz için iyi bir çözünürlük değil. 1080P ekranların, hatta 4K ekranların yaygınlaştığı bu zamanda gerçekten düşük bir görüntü kalitesi sunuyor. 360P Youtube videolarının dakikada harcadığı internet ise sadece 6 MB civarlarında, saatte ise 350 MB seviyelerinde seyrediyor.

Benzer makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.