e
sv

Yeteri Kadar Su İçiyor musunuz?

Su
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Su hayatın kaynağı olarak tanımlanmaktadır. İnsan bedeninin %70’i, gezegenimizin ¾’ten fazlası sudan oluşuyor. Dünya dışındaki gezegenlerde hayat olup olmadığı ipucuna bile orada su kaynağı arayarak ulaşmaktayız. Pekala suya bağımlı birer organizma olarak bedenimizin muhtaçlığı olduğu kadar onu tüketiyor muyuz? İşte tüketmediğinizde vücudunuzun verdiği 10 işaret!

Yeterince su içmediğiniz takdirde vücudunuzun verdiği tepkiler:

Sürekli Ağız Kuruluğu Yaşıyorsunuz
Cildiniz Diğer İnsanlardan Daha Kuru
Gözlerinizde Kuruluk Mevcut
Çok Susuyorsunuz
Sıklıkla Eklem Ağrıları Çekiyorsunuz
Kas Kütleniz Son Zamanlarda Azalmaya Başladı
Hastalıklarınız Normalden Uzun Sürüyor
Yorgun ve Letarjik Hissediyorsunuz
Sürekli Mideniz Kazınıyor
Sindirim Zorlukları Yaşıyorsunuz

1- Sürekli Ağız Kuruluğu Yaşıyorsunuz

Su içmezseniz ne olur?

Su tüketmek boğaz ve ağızdaki mukus zarlarının salgılarını bir manada tazeler. Böylelikle ağzınız tükrük ile nizamlı bir halde nemli kalır. Şayet sürekli boğaz kuruluğunuz varsa daha çok su içmelisiniz.

2- Cildiniz Diğer İnsanlardan Daha Kuru

Cildiniz kurursan ne olur?

Cildiniz bedeninizdeki en büyük organdır. Bu nedenle önemli manada su tüketir. Şayet gereğince su tüketmiyorsanız, bu durumda cildinizde kuruluklar başlayacaktır. Bu türlü bir durum fark ettiyseniz, mutlaka tedbirinizi almalısınız.

3- Çok Susuyorsunuz

Çok susarsanız ne olur?

Şayet susadığınızı fark ettiğiniz anda lisanınız damağınız güzelce kuruyorsa, mutlaka az su içiyorsunuz demektir. Bedeninizin ihtarlarına biraz daha ihtimam gösterin ve sık aralıklarla azar azar da olsa su tüketin.

4- Gözlerinizde Kuruluk Mevcut

Su cilt

Evet, az su içmek gözlerde de kuruluk yapar. Su olmayınca gözleriniz kan çanağına döner ve kuruluk hissedersiniz. Bu durum uzun sürerse gözleriniz ziyan da görebilir. Siz yeterlisi mi, bol bol su için.

5- Sıklıkla Eklem Ağrıları Çekiyorsunuz

Kemik disklerinin %80’i sudur. Bu da rastgele bir dehidrasyon durumunda, kemiklerinizde ağrıların başlayacağının bir manada garantisi demektir. Daima eklem ağrısı çekiyorsanız, bu az su içtiğinizden kaynaklanıyor olabilir.

6- Kas Kütleniz Son Zamanlarda Azalmaya Başladı

Kaslar da büyük su kütlesi taşır. Antrenmanlardan evvel, idman sırasında ve sonrasında su içmek kaslarınıza fayda sağlar. Bu sayede bedeniniz daha sağlıklı bir çalışma sistemi sağlar.

7- Hastalıklarınız Normalden Uzun Sürüyor

Su içmek bedeninizdeki toksinleri daima boşaltmanızı sağlar. Organlarınız tıpkı birtakım makineler gibi filtreleme işlemi görür. Lakin bu makineleri gereğince yağlamazsanız, çalışmamaya başlarlar. Makine kesimleri için yağ ne ise organlarımız için de su odur. Şayet gereğince su tüketmezseniz, beden kendi iç kaynağındaki suya yönelir ve hasta olunca uzunca bir müddet iyileşmezsiniz.

8- Yorgun ve Letarjik Hissediyorsunuz

Şayet bedeniniz susuz kalırsa, gereksinimi olan suyu kanınızdan ödünç almaya başlar. Bu da kandaki oksijen oranını düşürür. Kandaki oksijen oranının azalması, uykusuzluğa ve yorgunluğa sebep olur.

9- Sürekli Mideniz Kazınıyor

Susuzluk, mide kazınmalarına sebep olur ve aç olduğunuzu hissedersiniz. Gece atıştırmalarına sebep olan mide kazınmaları, bu nedenle meydana gelmektedir. Bu durumu fark ettiğinizde kesinlikle su içiniz.

10- Sindirim Zorlukları Yaşıyorsunuz

Suzuzluğun mukus katmanına yarar sağladığından daha evvel bahsetmiştik. Lakin bu durum yalnızca boğaz ve ağız içine tesir etmiyor, bütün bir sindirim sistemini etkiliyor. Zira mukus katmanı midemizde ve bedenimizin birçok yerinde mevcut. Şayet sindirim sorunları yaşıyorsanız, uzmanlar daha çok su tüketmenizi öneriyorlar.

 

Benzer teknoloji ve yaşama dair makaleler için: teknodeha.com

etiketlerETİKETLER