e
sv

Yeni Windows 10 Insider Build 21286 Yayımlandı

windows 10 insider build 21286 surumu yayinlandi iste yenilikler | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni Windows 10 Insider Build 21286 Yayımlandı

Windows Insider programına kayıt olan kullanıcılar Windows işletim sistemi için yayınlanan güncelleme ile iyileştirmelere herkesten evvel erişim sağlayabiliyorlar. Microsoft ise birçok yeniliği test ettiği Windows Insider sürümlerine bir yenisi daha ekledi. Bu doğrultuda ise Microsoft, bir dizi yenilikle birlikte Windows 10 Insider Build 21286 sürümünü yayınladı.

Halihazırda ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya ve Hindistan‘daki Insider kullanıcılarının erişime sunulan Build 21286 sürümüyle birlikte bizleri bir dizi yenilik karşılıyor. Bu yeniliklerin birincisi misyon çubuğuna eklenen yeni fonksiyonellik olarak karşımıza çıkıyor.

 

Misyon Çubuğuna Haber ve İlgi Alanları Özelliği Eklendi

Yeni güncellemeyle birlikte kullanıcı tecrübesini daha da artırmayı planlayan Microsoft, vazife çubuğuna Haber ve İlgi Alanları özelliğini ekliyor. Misyon çubuğundaki sistem simgelerinin çabucak sol tarafına eklenen bu özellik sayesinde kullanıcılar, misyon çubuğu üzerinden gündem, spor ve borsa ile ilgili bilgilere tek bir sayfa üzerinden erişim sağlayabiliyor.

Bunun haricinde, bu ekranın simge durumuna küçüldüğünde ise yalnızca hava durumu ile ilgili bilgilerin kullanıcılara gösterileceği de tabir ediliyor. Böylece kullanıcılar rastgele bir uğraş sarf etmeden, bulundukları bölgenin hava durumunu direkt vazife çubuğu üzerinden öğrenebilecekler.

Windows 10 Insider

Ek olarak, Haber ve İlgi Alanları özelliğinde yer alan rastgele bir habere tıklandığında ise tıklanan haberin Microsoft Edge tarayıcısı üzerinden açılacağına da bilhassa dikkat çekiliyor. Şimdilik, kullanıcıların bu özellik için Microsoft Edge yerine Google Chrome üzere farklı tarayıcıları varsayılan olarak ayarlayıp ayarlayamayacağı bilinmiyor.

Windows 10 Insider

Linux Komutlarını Otomatik Olarak Çalıştırma

Yeni Insider sürümüyle birlikte birebir vakitte Linux komutlarını otomatik olarak çalıştırma özelliği de geliyor. Bu kısımdaysa Linux için Windows Subsytem programının çalıştırıldığında, Linux komutları otomatik olarak çalıştırma özelliğinin de kullanıcılara sunulduğu söz ediliyor.

z
Windows 10 Insider Build 21286 Yenilikleri

Saat ve Depolama Ayarlarında Yapılan Yenilikler

Yeni sürümle birlikte saat ve depolama ayarları üzerinde de bir ekip düzenlemelerin yapıldığını görmekteyiz. Bu düzenlemelerin birincisi ise depolama ayarlarında karşımıza çıkıyor. Yapılan bir kadro iyileştirmeler ve geliştirmeler sonrasında artık kullanıcılar depolama alanlarını daha detaylı bir formda biçimlendirebilecekler.

Bir öbür değişiklik ise saat ayarlarında karşımıza çıkıyor. Bu bilhassa bir arada kullanıcılar bilgisayarlarının pozisyonu değiştirdikleri vakit bulundukları pozisyona nazaran bilgisayarın saati otomatik olarak değiştirilmeyecek.

Windows 10 Insider

Bunun yerine kullanıcılara bilgisayarın vakit dilimini değiştirmek isteyip istemediği sorulacak. Şayet kullanıcılar saatin otomatik olarak değişmesini istedikleri takdirdeyse, bilgisayarın saati her pozisyon değiştirildiğinde bulunun pozisyona nazaran otomatik olarak değiştirilecek.

Peki ya sizlerin bu konu hakkındaki düşünceleri nedir?

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI