e
sv

Yeni Qualcomm Yongaları Arabaları Daha Akıllı Yapacak

yeni qualcomm yongalari araclari daha akilli yapacak d6DsyTZL | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni Qualcomm Yongaları Arabaları Daha Akıllı Yapacak

Qualcomm uzun süredir dünyanın en büyük yonga üreticileri arasında seyreden oldukça başarılı bir firma. Araçları daha akıllı hale getirecek olan dördüncü kuşak Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformlarını sanal olarak düzenlenen ‘Automotive Redefined’ etkinliğinde tanıttı.

Dördüncü jenerasyon Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformları tanıtıldı

Etrafımızdaki çabucak her aygıtın giderek daha akıllı hale geldiği üzere arabalar de bu akıma süratli bir formda ayak uydurmaya başladı. Gerçekten otonom araç yahut akıllı araba kavramlarını evvelce hiç olmadığı kadar sık duyuyoruz.

Qualcomm genellikle akıllı telefonlara yönelik olarak ürettiği yongalarla biliniyor. Ancak Qualcomm, iki günlük sanal ‘Automotive Redefined’ etkinliğinde, en geç 2024 yılının başlarında arabalara gelecek olan dördüncü kuşak Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformlarını tanıttı.

Qualcomm tekno deha

Teknoloji, daha az güç ile daha yüksek performans elde edilmesini sağlayan 5 nanometre çip üretimine dayanıyor. Aktiflik öncesinde verdiği röportajda konuşan Qualcomm’un araba kısmının genel müdürü Nakul Duggal, “Bugün konutunuzda, ofisinizde yahut telefonunuzda kullanabileceğiniz birçok cümbüş ve bilgi ekosistemi otomobilinizin bir kesimi olacak” tabirlerini kullandı.

Yeni platform üstün yapay zeka özellikleri içeriyor

“Arabalar etraflarından daha fazla haberdar olacak. Ayrıyeten otonom halde gidebilecekler” diyen Duggal, bu ve daha fazlasının önümüzdeki dört yahut beş yıl içinde hayatımızın bir kesimi olacağını söyledi.

Dördüncü kuşak Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformları, kokpitin daha akıllı ve büsbütün yolcuların tercihlerine uyarlanabilir olmasını sağlayan gelişmiş grafikler, multimedya, bilgisayar görüşü ve yapay zeka özellikleri içeriyor.

qualcomm tekno deha

Navigasyon ve cümbüş için kullanılabilen 10 yahut daha fazla çoklu yüksek çözünürlüklü ekranı destekleyen platform, tıpkı vakitte otomobilin içinde yahut etrafında neler olduğunu izlemek için birden fazla yüksek çözünürlüklü kamera girişine de sahip.

Platformdaki geliştirilmiş yapay zeka özellikleri de oldukça ilgi çekici. Daha fazla şoför ve yolcu kişiselleştirmesi, araç içi sanal yardım, doğal ses denetimi, şoför izleme ve yolcu varlığını algılama imkanı sağlayacak. Teknoloji, koltuk ve ayna pozisyonlandırma, klima ve ses tercihleri ​​gibi bilgi-eğlence ve araç denetimleri konusunda yolcuların tercihlerini daima olarak öğrenebiliyor ve bunlara ahenk sağlayabiliyor.

Şu anda Qualcomm’un teknolojisi donatılmış yaklaşık 150 milyon otomobil var. Üçüncü jenerasyon Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformunu kullanan araçlar bu yıl satışa sunulacak. Dördüncü kuşak Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformu’na sahip araçlar ise 2023 sonlarında yahut 2024’te yollara inecek.

Peki ya sizlerin bu konu hakkındaki düşünceleri nedir? Değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.