e
sv

Yeni Lexus IS 500 F Sport

is500 teknodeha.com | Tekno Deha
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Geçtiğimiz günlerde Japon otomobil üreticisi Toyota’nın lüks otomobil markası Lexus için, yeni bir spor otomobilini tanıttı. Gelin, birlikte bakalım.

is500 teknodeha.com | Tekno Deha

Yeni Lexus IS 500 F Sport

Japon lüks ve spor otomobil üreticisi Lexus, geçtiğimiz günlerde bazı ipucu (teaser) paylaşımları yapmış ve yeni bir performanslı F Sport versiyonlu otomobilinin sinyallerini vermişti. Bugün ise bu tanıtım gerçekleşti ve 2021 Lexus IS 500 F Sport Performance modeli karşımıza çıktı.

F Serisi otomobillerin bir alt versiyonları niteliğindeki F Sport modellerinin yeni üyesi olan IS 500 F Sport, 5.0 litrelik bir V8 motor ile karşımıza çıktı. Bu motor 480 beygir güç ve 535 Nm tork üretiyor. Aracın tek şanzıman seçeneği ise 8 ileri otomatik bir şanzıman olarak belirlenmiş. Aracın bu kombinasyonla 0-100 km/s hızlanmasını sadece 4.6 saniyede tamamlayabildiği de belirtiliyor. Lexus, aracın ortalama yakıt tüketiminin de sakin kullanım durumunda 10 litre/100km civarında olacağını belirtiyor.

 

Lexus IS 350 F Sport’tan 65 kg daha ağır olarak karşımıza çıkan bu yeni modelin ağırlığı 1.765 kg oluyor. Fakat araç, Lexus’un ufak sedan modeline büyük bir motor getirmek dışında başka özellikler de getiriyor. Örneğin araçta Dynamic Handling Package adı verilen dinamik sürüş geliştirmeleri standart olarak yer alıyor. Bunlar arasında adaptif bir süspansiyon ve Torsen limitli kaydırmalı diferansiyel gibi şeyler yer alıyor. Araçta IS 350 F Sport’a göre daha büyük frenlerin yer aldığı da açıklanıyor.

is500 2 teknodeha.com | Tekno Deha

Lexus, bu yeni modelde güvenlik donanımlarına da bir hayli önem vermiş. Araçta Lexus’un Safety System+ 2.5 olarak adlandırdığı güvenlik paketi yer alıyor. Bu paket dahilinde yaya algılama, otonom acil durum direksiyon desteği, adaptif hız sabitleyici, direksiyon destekli şerit takip asistanı, otomatik uzun farlar gibi birçok güvenlik özelliği yer alıyor.

is500 3 teknodeha.com | Tekno Deha

Tabii aracın görünümü de standart IS sedan modellerine göre daha agresif bir hâle getirilmiş. Bir hayli şişkin kaput, geniş çamurluklar ve 19 inç’lik Enkei jantlar gibi kısımların bunda olumlu etkisi olduğunu görüyoruz. RC F ve eski IS F modelindeki gibi bir tasarıma sahip 4’lü egzoz çıkışları da aracın gücü hakkında ipucu veriyor.

 

Daha fazla haber okumak için buraya tıklayın.