e
sv

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu İçin Yapay Retina

yasa bagli makula dejenerasyonu icin yapay retina gelistirildi XP7ierQs | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu İçin Yapay Retina

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu ( age-related macular degeneration- AMD ) görme sorunlarına neden olmakla birlikte körlüğe kadar gidebilen durumlara sebep olabiliyor. Artık ise araştırmacılar şu anda tedavisi tam olarak mümkün olmayan bu durum için yapay retina geliştirdi.

AMD olarak isimlendirilen ve santral ( merkezi ) görme kayıplarına sebep bu durum genelde geri döndürülememekle birlikte rutinde hastalık progresyonunu ( ilerleme ) yavaşlatmaya yönelik ve semptomatik ( bulgusal ) ( bütün bu tedavilere ek olarak çeşitli girişimsel tedavi formülleri de mevcut ) olarak tedavi ediliyor.

Yapay retina

yasa bagli makula dejenerasyonu icin yapay retina gelistirildi127873 1 | Tekno Deha

İspanyalı araştırmacılar implante edilmek üzere yapay retina geliştirdi. Geliştirilen retinanın birkaç katman retinal hücre içerdiği ve hücre katmanlarının ipek fibroin lifleri ve koruyu jelle bir ortaya getirildiği belirtiliyor. Araştırmacıların son gayesini AMD durumuna sahip bireylere bahsi geçen retinaların implante edilmesi ve böylelikle görme kayıplarının ortadan kaldırılması oluşturuyor.

Üretilen retinalar laboratuvar kültürlerinde test edildi ve yapılan çalışmalara nazaran retinada bulunan hudut hücreleri hayatta kaldı ve etraf hücrelerle etkileşim tarafında progresyon ( ilerleme) görüldü.

Şu anda yapılan çalışmalar epey yeni olmakla birlikte gelecekte hayvan çalışmaları olumlu sonuç verirse insan çalışmalarına geçilebilir ve çalışmalar bahsi geçen hastalıkların tedavisi için umut olabilir. Yeni araştırma Journal of Neural Engineering isimli mecmuada yayımlandı.

Peki ya sizlerin bu konu hakkındaki düşünceleri nedir?

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu İçin Yapay Retina