e
sv

Yapay Kornea 10 Yıldır Kör Olan Adamın Görmesini Sağladı

on yildir kor olan adam yapay kornea ile gordu EE62XCEz | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yapay Kornea 10 Yıldır Kör Olan Adamın Görmesini Sağladı

On yıldır kör olan 78 yaşında erkek hasta, yapay kornea nakli sonrası görmeye başladı. Her ne kadar yapay kalp gibi organ teknolojileri daha önceden kullanılmaya başlasa da,  ilk defa bir insan yapmı kornea ameliyatı başarılı olmuş oldu.  Peki ama bu kornea teknolojisi körlüğe bir çözüm olabilir mi?

Yapay kornea teknolojisi körlüğe çözüm mü getiriyor? 

CorNeat KPro olarak isimlendirilen implant, bilhassa korneası deforme olmuş, hasar görmüş ya da opaklanmış yani korneası netliğini yitirmiş hastalarda kullanılıyor.

İsrail merkezli CorNeat Vision firması tarafından geliştirilen yapay kornea, 11 Ocak tarihinde hastaya nakledildi. Yapay kornea, korneanın fonksiyonlarını yerine getirebilmek için, oküler dediğimiz gözün netliğini sağlayan mercek yapısına eklemlendiriliyor. Patentli özel bir nano sentetik yapıdan üretilen bu kornea için ilk deneme 78 yaşında hasta ile gerçekleşti.

Hastanın, ameliyat sonrası yakınlarını görmeye ve tanımaya başladığı, yazıları okuyabildiği açıklandı. Bu muvaffakiyet sonrası İsrail merkezli firmaya 10 hastaya daha bu tedavinin uygulanması için müsaade verildi. Şimdi yeni gerçekleşen ameliyatın hasta üzerinde bir yan tesiri gözlemlenmiş değil.

Yapay kornea Tekno Deha

Teknolojinin tam olarak nasıl çalıştığı detaylı olarak anlatılmasa da, en azından korneda oluşan hasar nedeniyle kör olan hastalara bu nakil  bir çözüm getirecek gibi görünüyor.  Tahminen de bu adım biyonik göz teknolojosine ulaşmamızda kıymetli bir kilometre taşı haline gelebilir.

CorNeat Vision‘ın kurucu ortağı ve CorNeat KPro‘nun mucidi Dr. Gilad Litvinise ise süreci şu halde açıkladı:

“Yıllarca süren sıkı çalışmalardan sonra, bir meslektaşının CorNeat KPro‘yu çarçabuk yerleştirdiğini görmek ve sonraki gün bir insanın görüşünü yine kazanmasına şahit olmak heyecan verici ve duygusal olarak hareket ediyordu, odada çok fazla gözyaşı vardı.

Bu, CorNeat Vision için son derece kıymetli bir dönüm noktası ve dünyanın her yerinden insanların vizyon potansiyellerinden tam olarak yararlanmalarını sağlama seyahatimizin anahtarı.”

Gelecekte biyonik göz teknolojileri ve yapay organlar herkese ulaşır hale gelebilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Yapay Kornea 10 Yıldır Kör Olan Adamın Görmesini Sağladı