e
sv

Microsoft Yakında Yeni Windows Sürümünü Duyurabilir – Windows 10X

Windows 10
avatar

Taha Berk Çelik

 • e 0

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Microsoft Yakında Yeni Windows Sürümünün İsmini Duyurabilir

Microsoft’un Windows 10’un yeni bir sürümünü duyurmayı planladığı ve şirketin Windows 10X veya büyük Sun Valley yükseltmesini yeni Windows olarak pazarlamayı düşünebileceği bildiriliyor. Çıkış tarihi hala belirsiz olmasına karşın, duyuru veya teaser en az Nisan 2021’e kadar beklenmiyor.

Windows 10

 Windows Nedir? Windows Sürümlerinin Adı Nedir?

Microsoft Windows, kullanıcıya grafik arabirimleri ile ve görselleşmiş iletilerle yaklaşarak yani GUI olarak tabir ettiğimiz şekilde, yazılımları çalıştırmak, komut vermek gibi klavyeden komut yazarak bilgisayar kullanma, yazma zorunluluğunu ortadan kaldıran, Microsoft şirketinin geliştirdiği dünyada en çok kullanılan işletimlerinden birisidir. Windows kullanıcılara 1985 yılının Kasım ayında sürülmüş olup, önceki MS-DOS sürümüne göre kullanıcılarına çok daha kolay bir deneyim elde etmesini sağlıyordu. Şu an en çok kullanılan Windows sürümlerin başında Windows 10 gelmektedir. Ayrıca Windows 7 ve 8.1 efsanesinin de gerçekten çok iyi işler çıkardığı söylememiz yanlış olmaz. Ayrıca Windows’un MacOS ve Linux gibi zorlu rakiplerinin olduğunu ve gün geçtikçe Linux’un gerçekten önemli bir kullanıcı sayısına eriştiğini belirtmekte fayda var. Windows işletimi eskisi gibi piyasada tek olmasa da piyasanın yarısının sahibi olduğunu belirtelim.

 

Yeni Sürümünün İsmi Nedir?

Windows 10

Ekim 2020’de, bir rapor, Windows 10’un 2021’de büyük bir yenilenme geçirdiğini ve yeni arayüzün kodunun “Sun Valley” sürümünün olduğunu ileri sürdü. Microsoft, Windows 10 Sun Valley güncellemesine ek olarak, işletim sistemini 2021 Baharında kullanıma sunma hedefiyle Windows 10X’i de duyurmayı planlıyor.

Kaynaklara göre, Microsoft şimdi Nisan/Mayıs’ta bir “Windows İçin Yenilikler” etkinliği veya Build 2021 Geliştirici konferansında “Windows için Yenilikler” oturumu planlıyor. Bu etkinliğin Mart ayı sonunda yapılması planlanan “Oyun İçin Yenilikler” etkinliğinden sonra gerçekleşmesi bekleniyor.

 

Windows Sürümünün Hangisi Gelecek?

Windows 10

Diğer raporlar, Microsoft’un yakında Sun Valley sürümünün güncellemesi veya Windows 10X olabilecek yeni Windows sürümünü de duyurabileceklerini açıkladı.

Yeni sürüm terimi, Windows’un tamamen yeni bir sürümü değil, pazarlama içindir.

 

Yeni Windows Duyuruluyor

Windows 10 Sürümünün Hangisi Geliyor?

Windows 10 sürümünün Sun Valley güncellemesinin veya “The New Windows”un Başlat Menüsü ve Eylem Merkezi gibi şeyler için arayüzü yenileyeceğine inanılıyor ve Microsoft ayrıca Başlat Menüsü için yeni bir isteğe bağlı düzeni test ediyor.

Oldukça uzun bir süredir gecikmiş olan Dosya Gezgini, Sun Valley güncellemesinde de iyileştirmeler alacak. Raporlar, Microsoft’un hem modern hem de eski bileşenler için “gerçek” bir karanlık mod deneyimi üzerinde çalıştığını öne sürüyor , bu da Dosya Gezgini’nin yeni bir karanlık kullanıcı arabirimi alacağı anlamına geliyor.

Bir sürü sızıntı ve çeşitli raporlara rağmen, bu ayrıntıların hiçbir şekilde resmi olmadığını unutmamak önemlidir.

Yeni çıkabilecek Windows sürümleri hakkında bahsettiğimiz yazımız buraya kadardı, sizin bu yazımız hakkında görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayınız. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve yazılım kategorimizdeki yazılara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. teknodeha.com

 

Kaynak: Microsoft could soon announce “The New Windows”