e
sv

Xiaomi’den ABD suçlamalarına karşı resmi açıklama geldi

xiaomiden abd suclamalarina karsi resmi aciklama geldi PwXIeYpa | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Xiaomi’den ABD suçlamalarına karşı resmi açıklama geldi

Geçtiğimiz ay Çin askeri kurumları ile bağlantısı olduğu savıyla ABD tarafından yatırım yasaklı firmalar listesine alınmasının akabinde Xiaomi çabucak harekete geçmişti. Karara karşı dava açan şirket bir de açıklama yayınladı.

Yatırımcıların hakkı korunacak

ABD son periyotta başta Huawei olmak üzere Çinli üreticilere uyguladığı katı ambargolarla gündemde. Çin devletine bilgi sızdırdığı gerekçesiyle Huawei’nin ABD kaynaklı ve ABD ekipmanı kullanan yabancı firmalarla ticaret yapması müsaadeye bağlanmıştı.

Öbür taraftan ABD’nin yatırım yapılmasını engelleyen öbür bir ambargo tipi de bulunuyor. Bu çeşitte şirket ticari iştiraklerine devam ediyor fakat ABD’li yatırımcılardan yoksun ediliyor. 15 Ocak tarihinde Xiaomi Çin askeri kurumları ile alakası olduğu savıyla yatırım ambargosuna dahil edilmişti.

Teknoloji dünyasında geniş bir kesim yelpazesine hitap eden Xiaomi’nin kıymetli yatırımcıları bulunuyor. Bunlardan 3 tanesi ABD kaynaklı. Bu bakımdan Mart ortasına kadar bu yatırımcıların da çekilmesi gerekiyor.

Xiaomi ’den ABD suçlamalarına karşı resmi açıklama geldi

Xiaomi karara karşı ABD Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde dava açmıştı. Dava müddetince yatırımcıların etkilenmemesi için istekli bir açıklama yayınlayan firma durumu anlatırken borsada süreç yapan hissedarları da olası dalgalanmalara karşı uyardı. Yapılan açıklama şu halde:

“Bu duyuru, Xiaomi Corporation (“Şirket” ve bağlı kuruluşları ile birlikte “Grup”) tarafından istekli olarak yapılmıştır.

Şirketin 15 Ocak 2021 tarihli açıklamasına atıfta bulunulmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı tarafından 14 Ocak 2021’de (Doğu Standart Saati) yayınlanan, şirketin 1999 mali yılı için Ulusal Savunma Yetkilendirme Maddesi’nin (“NDAA”) 1237 numaralı kısmına istinaden nitelikli hukukî bireyler listesine eklenmesine yönelik yayınlanan basın bülteniyle ilgili olarak, Şirket, 15 Ocak 2021 tarihinde, Şirketin ve hissedarlarının menfaatlerini korumak için uygun tedbirler alacağını açıklamıştır.

Şirket, 29 Ocak 2021 tarihinde (Doğu Standart Saati) ABD Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı aleyhine dava açmış bulunmaktadır. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı tarafından NDAA kapsamında Şirketin bir “Komünist Çin Askeri Şirketi” olarak listeye dahil edilmesi kararının (“Karar”) gerçekle örtüşmediğine ve Şirketi türel süreçlerden mahrum bıraktığına inanmaktadır.

Şirket açılan davada, dünya genelindeki kullanıcıların, iş ortaklarının, çalışanların ve Şirket hissedarlarının menfaatlerini korumak gayesiyle mahkemeden kararın hukuka ters olduğunun kabul edilmesini ve bu nedenle kararın iptal edilmesini talep etti.

Şirket, uygun olduğu takdirde ek açıklamalar aracılığıyla Şirket hissedarlarını ve potansiyel yatırımcıları, davayla ilgili öbür değerli gelişmelerden haberdar edecektir.

Hissedarların ve potansiyel yatırımcıların, Şirket menkul değerleriyle süreç yaparken dikkatli olmaları tavsiye edilir.”

 

Benzer makaleler için: teknodeha.com