e
sv

Xiaomi ABD Hükümetine Dava Açtı

xiaomi abd hukumetine dava acti l3IBFHBt | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Xiaomi ABD Hükümetine Dava Açtı

Geçtiğimiz günlerde vazifesi devreden Donald Trump‘ın Xiaomi için kara liste kararına imza atması gündeme bomba üzere düşmüştü. Huawei neredeyse 1 yıldır Google uygulamalarına ve servislerine telefonlarında yer veremezken, Xiaomi’nin Çin ordusu ile işbirliği yaptığı argüman edilerek kara listeye alındığı açıklandı.

Huawei’ye kıyasla bu şirketin durumu şu anda daha düzgün bir düzeyde. Google servislerini kullanmak konusunda rastgele bir pürüz bulunmazken, Huawei ile emsal bir yazgısı paylaşmak istemeyen Xiaomi, ABD hükümetine dava açtı.

Xiaomi ABD’nin kara liste kararına karşı dava açtı!

İdare Şurası buyruğu sonucunda Xiaomi Corporation Lideri Lei Jun tarafından paylaşılan duyuru şu biçimde;

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı tarafından 14 Ocak 2021’de (Doğu Standart Saati) yayınlanan, şirketin 1999 mali yılı için Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nın (“NDAA”) 1237 numaralı kısmına istinaden nitelikli hukukî bireyler listesine eklenmesine yönelik yayınlanan basın bülteniyle ilgili olarak, Şirket, 15 Ocak 2021 tarihinde, Şirketin ve hissedarlarının menfaatlerini korumak için uygun tedbirler alacağını açıklamıştır.

Xiaomi Tekno deha

Şirket, 29 Ocak 2021 tarihinde (Doğu Standart Saati) ABD Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı aleyhine dava açmış bulunmaktadır. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı tarafından NDAA kapsamında Şirketin bir “Komünist Çin Askeri Şirketi” olarak listeye dahil edilmesi kararının (“Karar”) gerçekle örtüşmediğine ve Şirketi hukuksal süreçlerden mahrum bıraktığına inanmaktadır. Şirket açılan davada, dünya genelindeki kullanıcıların, iş ortaklarının, çalışanların ve Şirket hissedarlarının menfaatlerini korumak maksadıyla mahkemeden kararın hukuka karşıt olduğunun kabul edilmesini ve bu nedenle kararın iptal edilmesini talep etti.

Şirket, uygun olduğu takdirde ek açıklamalar aracılığıyla Şirket hissedarlarını ve potansiyel yatırımcıları, davayla ilgili öbür kıymetli gelişmelerden haberdar edecektir.

Hissedarların ve potansiyel yatırımcıların, Şirket menkul değerleriyle süreç yaparken dikkatli olmaları tavsiye edilir.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.