e
sv

Xbox Kolu Neden Pil ile Çalışıyor Belli Oldu!

xbox game pass ocak 2021 oyunlari belirli oldu 1SBc83OX | Tekno Deha
avatar

Barış Yalçın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Xbox kolunun neden yıllardır pil ile çalıştığı belli oldu. Ortaya atılan iddialar oyuncuların hoşuna gitmeyecek gibi görünüyor. İşte kontrolcülerinin pilli olmasının sebebi.

Xbox 360 ile birlikte kablosuz kontrolcülere geçiş yapmıştı. Ancak o dönem Sony cephesi PlayStation 3’ün kolunda şarj edilebilir birleşik pil kullanmıştı. Xbox tarafında ise pilli bir çözüm tercih edilmişti. One döneminde de pilli kullanmayı tercih eden Microsoft, bu politikasını Xbox Series X ve Series S konsollarında da devam ettirdi. Xbox’ın neden pil kullandığı bugüne kadar kimse tarafından bilinmiyordu. Ancak bugün Stealth Optional‘ın Duracell’in Birleşik Krallık pazarlama müdürü Luke Anderson ile yaptığı açıklama ile gerçekler gün yüzüne çıktı.Xbox Series X: Making Gaming's Best Controller Even Better - Xbox Wire091

Duracell’in Birleşik Krallık pazarlama müdürü Luke Anderson ile yaptığı son röportajında “Xbox Oyun Kumandaları Duracell ile Olan Anlaşma Nedeniyle Hala AA Pil Kullanıyor.” ifadesini kullandı. Bu açıklamadan sonra taşlar yerine oturmaya başladı. Yeni aldığınız Xbox konsolunun ve kontrolcülerinin içinden uzun yıllardır Duracell AA pil çıkıyor. Tabii bu durum hakkında Microsoft’u da dinlemek lazım.

 

Microsoft cephesi bu iddiaların oyun dünyasını karıştırmasından sonra; bir Microsoft sözcüsü Eurogamer‘a yaptığı açıklamada; “Bu doğru değil. Standart kablosuz denetleyicilerinin denetleyicinin içinde bir tümleşik pil koymak yerine hala AA piller kullanmasının nedeni; oyuncularımızı bir bataryaya mahrum bırakmamak. Ayrıca kolun pili oyun sırasında bittiğinde oyuncular kolayca pil değiştirip oyunlarına devam edebiliyor.” ifadesini kullandı.

Microsoft, Duracell ile olan işbirliğinden dolayı pil kullanmadığını ifade ediyor. Ancak kollarda pil kullanılmasa Duracell ile işbirliği yapılmayacaktı. Bakalım oyuncular Microsoft’un bu açıklamasını tatmin edici bulacak mı? Eminiz herkesin aklında bu soru var.

Benzer makaleler için buraya tıklayın.