e
sv

World of Warcraft Shadowlands İncelemesi

world of warcraft shadowlands incelemesi bD2miVnv | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

World of Warcraft Shadowlands İncelemesi

World of Warcraft Shadowlands, Horde ve Alliance ortasında gerçekleşen çaba ile başlıyor. Battle for Azeroth savaşının sonunda yaşanan olayları hatırladıktan sonraysa oyunun öyküsüne giriş yapıyoruz.

Shadowlands’in öyküsünden bahsedecek olursak Sylvanas Windrunner, Horde’u geride bıraktıktan çabucak sonra Icecrown Citadel’a giderek Bolvar Fordragon ile çaba ediyor. Bir müddettir edindiği kapalı güçleri kullanan Windrunner ise Bolvar’ı alt etmeyi başarıyor. Bolvar’ı alt eden Windrunner, Bolvar’ın başından Helm of Domination’ı çıkartıyor ve dünya ile öteki diyar ortasındaki temas olan miğferi parçalıyor. Shadowlands’ın ana kıssası ise tam da bu noktada başlıyor.

85287 3 full 1 | Tekno Deha

Miğferin kırılmasının akabinde ise hayat ve vefat ortasındaki kozmik dengeyi bozmakla tehdit eden bir dizi olay harekete geçiyor. Yaşanan bir dizi olaydan sonraysa Death Knight ismi verilen bir küme ile açılan bir portaldan geçiyoruz. Bu portal ise bizi hiçbir ölümlünün ayak basmaması gereken bir diyar olan The Maw’a götürüyor. The Maw’a ayak basar basmaz Death Knight’ın kimi üyeleri süratli bir biçimde durduruluyor. Lakin bir formda Thrall ve Jaina’yı bulmayı başarıyoruz. Bu sayede de The Maw’ın başkanı olan Jailer ile tanışıyoruz.

Daha sonrasındaysa kurtarmaya geldiğimiz kahramanlar sayesinde, yeni bir geçitten geçerek Shadowlands’in ana merkezi ile olarak kabul edilen Oribos’a ulaşıyoruz. Buradaysa Arbiter tarafından yargılanarak farklı diyarlara gönderiliyoruz. Yaşanan bir dizi sürükleyici olayın akabinde The Maw’a düştükten sonra çıkabilen birinci varlık olarak oyuna dahil oluyoruz.

Oyunun kıssasını kıymetlendirecek olursak, Blizzard’ın bu kısımda tek sözle şahane bir işe imza attığını söyleyebilirim. Bir evvelki ek pakete kıyasla daha sürükleyici bir öyküye mesken sahipliği yapan Shadowlands, bilhassa sahip olduğu birbirinden mükemmel sinematiklerle de oyunculara epey eğlenceli bir tecrübe sunuyor.

Warcraft

World of Warcraft Shadowlands İncelemesi – Neler Sunuyor?

World of Warcraft Shadowlands’in geniş dünyasında saatlerde vakit geçirdikten sonra nihayet son düzey ulaşmayı başardım.
Bunun yanı sıra ana kıssayı ve birtakım içerikleri de tamamladıktan sonra The Maw üzerinde vakit geçirmeye başladım. Bu kısımda belirtmem gerekiyor ki oyunda belirli bir tempoya ayak uydurduktan sonra hayli süratli düzey atlayabiliyorsunuz. Bu kısımda Blizzard’ın bilhassa düzey atlamada kimi radikal kararlara imza attığını gözlemlemekteyiz.

Tüm bunların haricinde oyunun sekizinci büyük genişleme paketi, dört farklı ana bölge ve bir oyun sonu alanıyla birlikte geliyor. Oyundaki bu dört farklı ana bölge üzerinden düzeyinizi rahatlıkla artırabiliyorsunuz. Blizzard’ın bu kısımda harita dizaynda epey ince düşünüp sık elediğini söyleyebilirim. Tabi, Blizzard yalnızca harita dizaynıyla da kalmıyor. Haritalar üzerindeki düşman dağılımını da en güzel formda yapan üretimci firma, bu tarafıyla de hayli kaliteli bir tecrübe sunmayı başarıyor.

Oyunun haritalarından bahsetmişken, Shadowlands’in merkezi olarak kabul edilen Oribos isimli bir kentte bizleri karşılıyor. Epey geniş olan bu kentte birbirinden farklı noktaları ziyaret edebiliyor ve birçok aktiviteye katılabiliyorsunuz. Tabi, bu durumun oyundaki tüm haritalar için de geçerli olduğunu belirteyim.

85284 2 full 1 | Tekno Deha

Oribos kentinden sonraysa karşımıza oyun sonu alanı olarak The Maw çıkıyor. Bildiğiniz üzere Bllizzard, bu harita yüzünden Shadowlands genişleme paketinin çıkış tarihini ertelemişti. Oyunun en değerli bölgelerinden biri olan The Maw, hem zorluğuyla da hem de atmosferiyle değişik bir havaya konut sahipliği yapıyor. Bu haritadaki vazifeler ve düşmanlar Blizzard’ın da bahsettiği üzere sahiden sıkıntı.

Dört Farklı Covenant Oyunculara Sunuluyor

Her genişleme paketiyle birlikte daha da üstüne koyarak yoluna devam eden Blizzard, Shadowlands’ta dört farklı Covenant’ı oyunculara sunuyor. Bu Covenant’lar ise Kyrian of Bastion, Night Fae of Ardenweald, Venthry of Revendreth ve Necrolords of Maldraxxus formunda sıralanıyor.

Covenant’lar sayesinde üç farklı karakterle ile de bizleri tanıştıran üretimci firma, birebir vakitte bu karakterlerin özel yeteneklerini de almamıza imkan tanıyor. Bu türlü karakterimizin gücünü daha da üst düzeylere çıkartabiliyoruz.

Covenant’lar ile oyuna farklı bir hava katan üretimci firma, bu kısımda ise oyunculara özel yetenekler, özel bir zırh seti ve seçilen Covenant’a özel bir binek sunuyor. Bu da kozmik açıdan oyunculara kimi avantajlar sağlıyor.

Bahsettiğimiz bu Covenant’lardan birine ise daha yakın olmanız gerekiyor. Seçtiğiniz taraf ile her yakınlaştığınız takdirde farklı yetenekler ve özellikler açabiliyoruz. Bunun yanı sıra oyunda ruhunuzu bağlandığınızda ekstra özellikler kazanabildiğiniz Soulbind sistemi de oyunculara sunuluyor. Böylelikle oyun sonu içeriğinde karakterinizin gücünü daha da artırabiliyorsunuz.

Warcraft

World of Warcraft Shadowlands İncelemesi – Sonuç

Genel manada World of Warcraft Shadowlands’i kıymetlendirecek olursam, oyunun yeni genişleme paketinin hayli uygun bir tecrübe sunduğunu söyleyebilirim.

Bunun yanı sıra düzey atlama sisteminin de hızlandırılması oyunculara hem akıcı bir tecrübe sunuyor hem de keyifli vakitler geçirmesine imkan tanıyor. İncelememizde de bahsettiğimiz üzere Shadowlands ayrıyeten görsel içeriğiyle de ön plana çıkıyor. Bu kısımda bilhassa harita dizaynlarında ince eleyip sık dokuyan üretimci firma, oyunculara adeta görsel bir şölen sunuyor.

Vazifelere gelecek olursak, bildiğiniz üzere daha evvelki paketlerde birden fazla karakterle oynayan oyuncuların tıpkı öykü vazifelerini tekrar tekrar oynaması gerekiyordu. Bu durum ise oyundan vakitle soğumamıza neden oluyordu.

Oyunun sekizinci genişleme paketindeyse oyunculardan gelen geri bildirimleri pahalandıran Blizzard bu sıkıntıya da el atmış. Bu kısımdaysa oyunun ana kıssasını tamamlayıp Covenant’ı seçen oyuncuların, öteki geliştirdiği karakterlerle de tıpkı Covenant’ı seçmesini engellediğini görmekteyiz. Bu da birden fazla karakteri tıpkı anda geliştiren oyuncuların tıpkı misyonları tekrar tekrar oynamaması manasına geliyor.

Warcraft

Elhasıl Battle for Azeroth ile oyuncuları hayal kırıklığına uğratan Blizzard’ın yeni ek paketle bir arada epeyce başarılı bir işe imza attığını söyleyebiliriz. Şayet, farklı bir MMORPG oyunu arayışındaysanız bu kısımda World of Warcraft Shadowlands’i deneyimlemenizi muhakkak tavsiye ediyoruz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI