e
sv

WordPress Otomatik Güncelleme Özelliği Kullanılmalı mı?

wordpress otomatik guncelleme ozelligi kullanilmali mi zz1TBKrp | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

60 milyondan fazla tarafından kullanılan, internetteki web sitelerinin birçoğunu oluşturan içerik idare sistemlerinden (CMS) biri. PHP ve MySQL kullanılarak geliştirilen GPL lisanslı bu web yazılımı, gerisindeki güçlü bir topluluk yardımıyla açık kaynaklı halde geliştiriliyor ve varlığını sürdürüyor. Bu nedenle açık kaynak yazılım dünyasının gözbebeği olan WordPress, milyarlarca insanın fiyatsız bir formda web sayfaları oluşturup yayın yapabilmesini sağladı.

Dünyada her alanda olduğu üzere, bütün düzgünlük ve hoşlukların zıt tarafında olan birtakım oluşumlar da mevcut. İşte arka niyetli bilgisayar korsanları açık kaynak topluluğunu bu bakımdan riske atabilecek en büyük tehlikelerden. Açık kaynak kod, tabiatı gereği şeffaf olduğundan güvenlik açıkları kapalı yazılımlara nazaran çok daha kolay tespit edilebiliyor ve bu açıklar kullanılarak gayelere yönelik hücumlar gerçekleştiriliyor. Bilgisayar korsanları, botlar, script-kiddie’ler bütün yapbozun birer kesimi.

Bildiğiniz üzere sırf WordPress sitenizi değil, birçok sistemde hücumlardan korunmanın bir numaralı yolu o sistemi ve yazılımı yeni tutmaktan geçer. Daha sonrasında ise gerekli ek önlemleri alırsınız. Birebir biçimde bir WordPress kullanan web sitesine sahipseniz hücumlardan korunmanın en yeterli yollarından birisi de WordPress’i, eklentileri ve temalarınızı şimdiki tutmak. Ama WordPress’i yeni tutmak kimi vakit sandığınız kadar kolay olmuyor, web yöneticisi bulunmayan küçük işletmeler ve yüzlerce hatta binlerce web sitesini yönetim eden ajanslar için bu epey sıkıntı bir durum.

WordPress, bu sorunu çözebilmek ismine geçen sene WordPress 5.5 sürümüyle bir arada, eklentiler ve temalar için otomatik güncelleme özelliğini sundu. 5.5 sürümünden evvel, bu biçimde güncelleme özellikleri sırf eklentiler ve birtakım üçüncü parti yazılımlar aracılığıyla sağlanıyordu. Pekala ya güncelleme yapmak her vakit mantıklı mı? Güncellemeler sıkıntıları çözüyor mu, yoksa daha da mı makus hale getiriyor? İşte bu yazıda otomatik güncellemeye ayrıntılıca bakıp, WordPress’i daha şimdiki tutmanın daha düzgün yollarına değineceğiz.

WordPress Otomatik Güncelleme Nasıl Çalışır?

WordPress 5.5 sürümüyle birlikte gelen otomatik güncelleme özelliğiyle birlikte, eklentiler ve temalar için de manuel olarak oto-güncelleme ayarını etkinleştirme seçeneğine sahipsiniz. Otomatik güncellemeler, gün içerisinde muhakkak aralıklarla WordPress’in çalıştığı sistemde bir WP-Cron’u çalıştırır. WP-Cron, WordPress şurası web sitelerinde belli vakit dilimi içerisinde yerine getirilmesi istenen misyonların yapılabilmesi emeliyle yönetilen bir WordPress özel CronJob’u. Bu WP-Cron’u çalıştığında sunucuyu denetim eder; eklentinin, temanın yahut WordPress’in kendisine ilişkin bir güncelleme varsa otomatik olarak indirip konseyimi gerçekleştirir.

Otomatik Güncelleme Yüzünden Web Sitemiz Bozulursa Ne Olur?

Otomatik güncelleme sonrası web sitenizde çeşitli sıkıntılar yaşıyorsanız ve bozulmalar meydana geliyorsa öncelikle sitenizin yönetici paneline erişmeyi deneyin. Erişebiliyorsanız yanılgıya neden olan, güncellenmiş eklenti yahut temayı devre dışı bırakıp durumu denetim edin. Şayet sitenize hiçbir formda erişemiyorsanız maalesef ki yedekten döndürmeniz gerekebilir.

WordPress’inizin ve sunucunuzun aktüel yedeklerini tutmak her şeye rağmen büyük ehemmiyet arz eder. Şu anda halihazırda kullanabileceğiniz birkaç yedekleme tahlili bulunuyor. Bunlardan birkaçını sıralayacak olursak:

 • WordPress yedekleme eklentileri: WordPress’in kendisi hayli varlıklı bir eklenti marketine ve topluluğa sahip. Bu nedenle yüzlerce hatta binlerce yedekleme ve bakım eklentisi, tahlili bulunuyor. Bunlardan en uygun ve emniyetli olanını kullanabilirsiniz.
 • Yedekleme servisleri: Büyük çaplı bir projeniz varsa ve kayıp vermekten korkuyorsanız, Vaultpress üzere birtakım SaaS platformları aracılığıyla WordPress siteniz için gerçek vakitli yahut planlı yedekleme hizmeti edinebilirsiniz.
 • Sunucu taraflı yedekleme: cPanel’de yer alan “Backup Wizard” ve “JetBackup” üzere eklentileri, sunucu taraflı yedekleme için epey kullanışlı. Bu eklentiler yardımıyla web sitelerinizin yedeklemesini belli bir vakit dilimi içerisinde yapılandırıp, otomatik alacak biçimde ayarlayabilirsiniz. cPanel’in bu ek özellik ve hizmetleri, birçok özelleştirmeyle bir arada farklı farklı yapılandırma seçenekleri de sunuyor.

WordPress’in Güncellemelerle Bozulmayacağından Nasıl Emin Olabilirsiniz?WordPress Otomatik Güncelleme Özelliği Kullanılmalı mı?

Evet, otomatik güncellemelerin sitenizi bozabileceğinden bahsettik. Pekala eninde sonunda yapmamız gereken bu güncellemelerin sitemize olan tesirini nasıl evvelden görebiliriz ve önlem alabiliriz? Aslında hayli kolay. cPanel ile gelen WordPress Toolkit’in bir özelliği olan Smart Updates yardımıyla süreci hayli inançlı ve daha az riskle yönetebilirsiniz. Smart Updates, manuel ve otomatik güncellemeler için çalışır ve sizlere yol gösterir. Bu araç yardımıyla güncellemeleri daha yapmadan çabucak öncesinde, web sitenizin güncellenmiş ve güncellenmemiş haline ilişkin bir önizlemesini görürsünüz. Rastgele bir sorun yoksa güncellemeyi gönül rahatlığıyla başlatabilirsiniz.

cPanel WordPress Toolkit Smart Updates özelliği. Sitenin güncelleme öncesi ve sonrasındaki halini önizleme olarak gösteriyor. – Görsel Kaynağı: cPanel

Smart Updates, güncellemelerin ne olduğunu ve hangi güncellemenin yararlı, hangisinin ziyanlı olduğunu tespit edebilmek için yapay zekadan faydalanır. Buna nazaran yöneticiye birtakım teklifler sunuyor. Her şeye karşın bir sorun oluşma ihtimaline rağmen, bunu süratlice geri telafi etmek için birtakım “Restore Points and Backups” yani kurtarma noktaları ve yedekler de oluşturmakta.

Ayrıyeten web sitenize erişemiyorsanız bile sorun çıkaran eklentileri yahut temaları bu cPanel eklentisi yardımıyla devre dışı bırakıp sitenizin tekrar açılmasını sağlayabilirsinz. WordPress Toolkit, cPanel içerisinde yer aldığı için sunucu seviyesinde çalışır. Bundan ötürü eklenti ve tema idaresini web siteniz çökmüş olsa bile yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere WordPress’in en beğenilen temel özelliklerinden birisi olan otomatik güncellemenin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsettik. Elbet ki güncellemeler kimi vakit çok yararlı olabiliyorken, kimi vakit birtakım yanılgılar nedeniyle web sitenizi riske atabiliyor. cPanel’in sunduğu WordPress Toolkit’in bu stil durumlara karşı düzgün bir tahlil olduğunu düşünüyoruz. Web sitesi güncelleme nedeniyle çökmüş olsa bile eklenti idaresi yapılabilmesi, güncellemelerin risk durumunun yapay zekayla kıymetlendirilmesi, güncelleme öncesi rastgele bir meselede süratlice dönebilmek için otomatik olarak yedek alınması hayli hoş. WordPress’i indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Benzer makaleler için: teknodeha.com