e
sv

WordPress ile Blog Sitesi Nasıl Açılır? – 2021 Güncel

wordpress blog
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Blog sitesi açmak neredeyse herkesin merak ettiği konulardan biridir. Bu makalemizde wordpress kullanarak bir blog sitesi nasıl açabileceğinizi göstereceğiz.

NOT: Buradaki makalemizin daha güncelini ve daha detaylısını anlatacağız.

 

WordPress Ücretsiz mi?

İçerik yönetimi sağlayan çoğu sistem, ücretlidir. Yani hosting(Server) ve domain(Alan adı) için zaten hali hazırda ödeme yaparsınız ama ücretli CMS’lerin yazılımı için de ödeme yaparsınız. WordPress adlı yazılım ile site oluşturduğunuzda yazılımını kullandığınız için ayrıca ödeme yapmanıza gerek kalmaz. Sadece domain ve hosting satın alıp WordPress yazılımını kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

WordPress’i Hangi Web Siteleri Kullanıyor?

İnternetteki neredeyse bütün web sitelerin % 35,2’si WordPress ile oluşturulmuştur. Aralarında Beyaz Saray, Microsoft, Toyota, Nginx tarzı popüler şirketlerin sitelerininde bulunduğu kar amacı gütmeyen kuruluşlardan, şirketlere, işletmelerden, haber ve dergi sitelerine, e-Ticaret sitelerinden, sporcu ve müzisyenlere ait web sitelerine kadar milyonlarca web sitesi hali hazırda WordPress kullanmaktadır.


1- Bir Domain Satın Alalım

Domain satın aldıktan sonra nameserver ayarlarına hostingi aldığımız nameserver adreslerini giriyoruz. Bu ayar her domain satan sitelerde farklı olduğu için araştırmanızı öneririz.

2- Bir Hosting Satın Alalım

Aldığımız domaini hostingimize ayarlarından bağlıyoruz. Bağladıktan sonra siteye erişiminiz 24/48 saat kadar sürebilir.

Siteden verileri çektiğimiz ve sitemizin bulunduğu server/sunuculara “HOSTING” adı verilir. Biz göstermek amacıyla elimizde olan bir veridyen hostingde subdomain kullanacağız. Hostingimizi aldıktan sonra CPANEL’e giriş yapıyoruz.

En aşağılarda Apps Installer tarzı bir yazı yazacaktır (sizde Türkçe bir yazı yazabilir). Menüye girdiğimizde karşımıza çeşitli yazılar çıkacaktır. Bunların arasından WordPress’i seçiyoruz. Sonraki ekranda Install tuşu ile yükleme işlemini başlatıyoruz. Yükleme işlemi bittikten sonra www.siteurlniz/wp-admin adresine gidip hesabımıza giriş yapıyoruz.

3- Web Sitemizin Ayarları

Admin paneline giriş yaptıktan sonra karşınıza büyük ihtimalle bu tarz bir ekran çıkacaktır:

Wordpress ile Blog Sitesi Nasıl Açılır? - ELLEMEYİNNNNN

Bu ekrandan Kullanıcılar > Profilim/Profil sekmesine geliyoruz bu menüden kullanmak istediğiniz renk şemasını seçebilir ve Ad, Soyad gibi profil ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Profil ayarlarımızı yaptıktan sonra sıra geldi gerekli eklentileri kurmaya. Eklentiler > Yeni ekle sekmesine geldikten sonra aşağıdaki eklentileri kurabilirsiniz;

Akismet Anti-Spam

Easy Table of Contents

LiteSpeed Cache

Rank Math SEO

Kurduktan sonra Eklentiler kısmından eklentileri etkinleştiriyoruz.

 

3.1- Rank Math Eklentisinin Kurulumu

Rank Math eklentisini etkinleştirirken karşınıza böyle bir ekran gelecektir:

Wordpress ile Blog Sitesi Nasıl Açılır? - ELLEMEYİNNNNN

Bu ekranda gelişmiş seçeneğini seçip “Kuruluma Başla” tuşuna tıkladıktan sonra karşımıza gelen ekrandan Kişisel Blog seçili geleceği için onu ellemiyoruz ve Google için logo kısmına logomuzu ekliyoruz. Ekledikten sonra kurulum ekranı bitene kadar kaydet ve devam et tuşuna tıklıyoruz.

 

3.2- Bir Tema Seçelim

Blog sitesinde en önemli faktörlerden biri görünüm ve kolaylıktır. Bu yüzden güzel bir tema seçmemiz gerek. İsterseniz ücretli bir tema yada isterseniz ücretsiz bir WordPress teması kullanabilirsiniz. Tema eklemek için Görünüm sekmesine tıkladıktan sonra üstten yeni ekleye basıyoruz. Buradan istediğiniz bir temayı kullanabilirsiniz. Biz The NewsMag adlı temayı kullanacağız. Temamızı seçip kurduktan ve etkinleştiriyoruz. Daha sonra ise Görünüm > Özelleştir kısmından logonuzu vs. ayarlayabilirsiniz.

 

4- Diğer Ayarlar

4.1- Kategorileri Oluşturalım

Kategorileri oluşturmak için Yazılar > Kategoriler kısmına gidebilirsiniz.

4.2- Zaman Ayarları

Zaman ayarlarını yapmak için Ayarlar > Genel kısmına gidebilirsiniz.

 


 

SİTE DIŞINDA AYARLAR

1- Google Adsense Bağlantısı

İlk önce adsense web sitesine gidip hesabımıza giriş yaptıktan sonra, sağ üstten Başlayın tuşuna tıklayıp gereken yerleri dolduruyoruz. Doldurtuktan sonraki ekranda adres bilgilerini isteyecektir gerekli bilgileri sağlıyoruz. En son ana ekranda karşınıza bir HTML kodu gelecektir. Bu kodu temada <head></head> bölümünün içine kopyalıyoruz. Eğer yapamazsanız yardımcı makale için buraya tıklayabilirsiniz. Gereken adımları uyguladıktan sonra Adsense’den onaylıyoruz.

2- Google Search Console Bağlantısı

İlk önce Google Search Console web sitesine gidiyoruz, karşımıza gelen ekrana alan adımızı yazdıktan doğrulama isteyecektir. Doğrulama adımları Google Search Console sitesinde bulunmaktadır. Oradan yola çıkarak bağlantıyı yapabilirsiniz. Google Search Console’a siteyi bağladıktan sonra istatistiklerin görünmesi zaman alabilir.

3- Google Analytics Bağlantısı

Google Analytics sitesine gittikten sonra sağ üstten akış oluştur butonuna tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra açılan sayfada Web seçeneğini seçebilirsiniz. Ondan sonra Web sitesinin URL’si kısmına domaini girip ileri diyoruz. En son ekranda bu seçeneği kullanarak aktive edebilirsiniz: teknodeha.com 028626716 | Tekno Deha

 

Evet… bir makalemizin daha donuna gelmiş bulunmaktayız. Lütfen makalemizde eksik bir şeyler varsa yorumlara yazmaya çekinmeyin. Sağlıcakla kalın.

etiketlerETİKETLER