e
sv

Windows XP’nin Unutulmaz 3 Özelliği!

Windows XPnin Unutulmaz 5 Ozelligi 1 | Tekno Deha
avatar

Barış Yalçın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Efsanevi işletim sistemi Windows XP’nin açılış sesini, piksel piksel olan logosunu, mavi ve yeşili buluşturduğu ara yüzünü hangimiz özlemedik ki…
Windows XPnin Unutulmaz 5 Ozelligi | Tekno Deha

Günümüzde hem bilgisayarlar hem de akıllı cep telefonları gitgide birbirlerine benzeyen işletim sistemleri ile gelmeye başladılar. Bu durum elbette işletim sistemlerini daha kullanması kolay ve modern bir hale getiriyor, ancak efsanelerin yeri her zaman ayrı oluyor. Bu efsanelerden biri de Windows XP.

İlk çıktığında piyasayı sarsan, yaklaşık 2014 de desteği kesilen Windows XP, ülkemizde hala bazı kişiler tarafından kullanılan bir işletim sistemi. Biz de sizler için efsane Windows XP işletim sistemini unutulmaz özellikleri listeledik. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan bu özelliklere birlikte göz atalım.

Windows XP’yi en sevilen Windows yapan özellikleri:

 • Arayüz,
 • Özel temalar ve o efsanevi duvar kağıdı,
 • Service Pack 2 ve güvenlik geliştirmesi,
 • Internet Explorer 6
 • Gelişmiş multimedya,

Arayüz:

Belki bugün göze çok basit ve sıradan geliyor ancak o yıllarda böylesine renkli, hareketli bir bilgisayar ekranına bakmak paha biçilemezdi. O zamana kadar piyasaya sürülen Windows işletim sistemi sürümlerinden daha detaylı, daha güzel ve çok daha çeşitli bir ara yüz barındırıyordu.

Explorer gibi halihazırda var olan bazı araçlar da güncellenmişti. Görev pencereleri, küçük resimler gibi yeni özelliklerin yanı sıra dosyaları aramak ve bulmak daha kolaylaştı. Yenilenmiş tasarım ve var olan araçlara eklenen yeni özellikler, Windows XP’nin hep akıllarda kalacak bir işletim sistemi olmasında büyük rol oynadı.

Özel temalar ve o efsanevi duvar kağıdı:

Windows XPnin Unutulmaz 3 Ozelligi | Tekno Deha

Elbette XP denince akla ilk gelen şeyi yukarıda da görebileceğiniz gibi o fotoğraf. Fotoğrafçı Charles O’Rear (yukarıda) tarafından 1996’da, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde çekilen o fotoğraf, bir zamanlar bilgisayar deyince aklımıza gelen ilk şeylerin başında yer alıyordu.

Windows 95 ile birlikte gelen Başlat menüsü, XP işletim sisteminde çok daha detaylı, kullanışlı ve renkli yaptı. Yeşil başlat butonu, mavi görev çubuğu ve daha detaylı hale getirilen başlat menüsü, XP’nin modern görünmesine olanak sağladı. Bunun yanı sıra ara yüz, XP ile gelen temalar sayesinde değiştirilebiliyordu. Bu da XP’nin çok daha çeşitli bir işletim sistemi olmasını olmasını sağlıyordu.

Service Pack 2 ve güvenlik geliştirmesi:

Windows XP çıktığı yıllarda kötü amaçlı yazılımlar (Malware) ve casus yazılımlar (Spyware) ile sorunlar çıkarmaya başlamıştı. Code Red, Nimda, SQL Slammer ve Blaster adlı virüsler, o zamanlar öylesine fazla sorun çıkarıyorlardı ki haberlere konu oldular. Bill Gates, bu tür virüslerin daha fazla soruna yol açmaması için kodlamaları durdurdu ve ekibine güvenlik için çalışmalar yapması için talimat verdi.

Bunun sonucunda Güvenlik Duvarı’nın varsayılan olarak çalışmasını sağlayan yeni versiyonu, ağ üzerinde yeni korumaları ve yürütme korumalarını içeren Service Pack 2’yi Windows için indirilebilir hale getirdi. Bu güvenlik güncelleştirmelerinden sonra Windows kötü amaçlı yazılımlara karşı güvenlik anlamında fırsat vermemeye başladı. Bir süre sonra ise Service Pack 3 duyuruldu.

Windows XP işletim sistemini unutulmaz hale getiren özellikleri bir araya getirdiğimiz içeriğimizin sonuna geldik. Eğer sizlerin de XP kullandığı zamanlarda unutamadığı ya da ilginizi çeken şeyler varsa bunları yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Bu gibi içeriklerimiz devam edecek, kaçırmamak için bizleri takip etmeyi unutmayın.

Benzer makaleler için buraya tıklayın.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI