e
sv

Windows 8 ve Üstü İçin Kurulum Biçimi Öğrenme

ezgif.com webp to jpg1 | Tekno Deha
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kurulum Biçimi Öğrenme

Bu rehber, Windows 8 ve üzeri sürümler için kurulum şeklini en kolay yoldan öğrenmeyi öğretir. İlk AMD64 (x64) için (U)EFI destekleyen Windows sürüm Windows Vista, İlk IA-32 (x86) için (U)EFI destekleyen sürüm Windows 8, ilk IA-64 için (U)EFI destekleyen sürüm Windows XP sürümüdür.

887px Uefi logo.svg | Tekno Deha

Windows Nedir?

Microsoft Windows, (Türkçe: pencereler) kullanıcıya grafik arabirimler ve görsel iletilerle yaklaşarak, yazılımları çalıştırmak, komut vermek gibi klavyeden yazma zorunluluğunu ortadan kaldıran, Microsoft şirketinin geliştirdiği dünyada en çok kullanılan bir işletim sistemi ailesidir. İlk Windows 20 Kasım 1985 tarihinde satışa sunulmuştur.

Microsoft’un ilk işletim sistemi olan MS-DOS’tan farklı olarak Windows’ta aynı anda çok sayıda yazılımla çalışmak mümkündür.

Windows, masaüstü pazarında en yaygın kullanılan işletim sistemidir. 2002 yılında, Windows dünya çapında masaüstü piyasasında yaklaşık %97.46’lık bir pay sahibiydi. 2006 Nisan ayı istatistiklerinde bu oranın %89, 2007 Aralık ayında ise %87.8 seviyesinde olduğunu gösteriyor. Ayrıca 2007 Aralık ayındaki payın %6.5’i Windows Vista işletim sistemidir. Bu alanda en ciddi rakibi şu anda Mac OS’tur.

Microsoft Windows ailesinin son üyesi 1 Ekim 2014’te piyasaya çıkan Windows 10’dur. Windows Vista’dan sonra Microsoft, Windows 7 ile başarıyı yakalamış bu başarıyı Windows 8 ile devam ettirmektedir.

 

Nasıl Öğrenilir?

1.İlk öncelikle “Çalıştır” yazılımını açalım. Ardından “msinfo32” yazalım ve “Tamam” diyelim:

 

2. “BIOS Modu” kısmını bulalım. (U)EFI olarak kurulu ise “UEFI“, Legacy olarak kurulu ise “Eski” yazacaktır:

msinfo32 uefi bios mode | Tekno Deha

 

Bilgisayarınız (U)EFI destekliyor ise AOEMI Partition Assistant ile Windows’un yüklü olduğu diski (U)EFI için MBR to GPT yapabilirsiniz. Yalnızca AMD64 (x64) ve IA-32 (x86) sürümler ile uyumludur. ARM64 ve IA-64 sürümler AOEMI Partition Assistant yazılımını desteklemiyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI