e
sv

Windows 8/8.1/10 İçin Aerolite Etkinleştirme

windows logo scaled | Tekno Deha
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Windows 8/8.1/10 için nasıl Aerolite teması etkinleştirilir? Aerolite nedir ve Aero ile arasında fark var mı? Bu rehberde nasıl Aerolite etkinleştirilir onu anlatacağız. İlk önce Aerolite ve Aero nedir sorusunun cevabını vereceğiz. Sonra Windows 8/8.1/10 için Aerolite Etkinleştirme işlemine geçeceğiz.

| Tekno Deha

Windows 8/8.1/10 İçin Aerolite Etkinleştirme ve Windows Aero Nedir?

Windows Aero, Windows Vista ile günümüze gelen bir görsel tema arayüzüdür. Windows Vista ve daha yeni Windows sürümlerinde bulunan bu arayüz, donanım hızlandırmasından yararlanarak işlemciye daha az yük bindirir. Pencere kenarlıklarını şeffaf yapan Aero Glass özelliği ve pencereler arası 3D geçiş yapmayı sağlayan Aero Flip 3D özelliği Windows 8 kararlı sürümü ile kaldırılmıştır.

Windows Aero, daha dokunmatik bir arayüz gibi çeşitli UI değişiklikleri ve işaretleme aygıtı hareketleri de dahil olmak üzere birçok yeni görsel efekt ve özellikler ile Windows 7’de revize edildi:

 • Aero Peek: Bir görev çubuğunun üzerinde gezinirken küçük resim, tüm pencerenin önizlemesini gösterir. Aero Peek, görev çubuğunun sağ ucundaki “Masaüstünü göster” düğmesi ile de açılır pencerelerin masaüstünüzü hızlı bir şekilde görüntüleyebilmesi için şeffaf hale getirir. Benzer bir özellik Windows Vista geliştirme süresince patent alındı.
 • Aero Shake: Pencere sallayarak (ileri geri sürükler) tüm diğer pencereleri en aza indirir. Sallayarak onları geri getirirler.
 • Aero Snap: Bir pencereyi masaüstünün sağına veya soluna sürüklerseniz, pencerenin ilgili ekranın yarısını doldurması sağlanır. Bir pencereyi ekranın üst kısmına yapıştırmak ekranı en üst düzeye çıkarır. Windows, genişliklerini korurken ekranın üst ya da alt kısmına dokunarak uzatarak yeniden boyutlandırabilir; bu pencereler, genişliklerini korurken, bu pencereler başlık çubuğu tarafından taşınırsa yatay olarak kayabilir veya kapanır; Pencereni orijinal yüksekliğine ayarlar. “Aero” lakabına rağmen, bu özellik Klasik temayı kullanıyorsa kullanılabilir.

Windows Vista ve Aero

Aero arayüzü, Windows XP’nin “Luna” temasını (Windows XP görsel stilleri) değiştirerek, Windows arabiriminin tamamen yeniden tasarımı olarak Windows Vista için tanıtıldı. Windows Vista Beta 1’in Temmuz 2005’te piyasaya çıkmasına kadar Aero’nun halka açık veya sızdırılmış yapılarda pek azı gösterildi. Önceki kullanıcı arabirimleri bunlar idi: Longhorn’da yer alan Plex’i 3683-4042 ; Slate, ilk olarak 4042 yapımı Lab06 derlemesinde yer aldı ve geliştirme sıfırlanana kadar kullanıldı ve Jade (4074 – 4094 inşası). Microsoft, Aero temasını 5048 yapıdaki kamu yapılarında kullanmaya başladı. Tam özellikli Aero ile ilk yapı 5219 idi. Build 5270 (Aralık 2005’te piyasaya sürülmüştür), Microsoft kaynaklarına göre neredeyse tamamen Aero temasının uygulanmasını içeriyordu. Ancak o andaki işletim sistemi sürümüyle arasında birçok biçimsel değişiklik yapıldı.

tekno deha

 

Nasıl Etkinleştirilir?

1.Çalıştır’ı açın ve “resources” yazın ve “Tamam”a basın:

tekno deha

 

2.Ardından “Themes” klasörüne girin:

tekno deha

 

3.”aero” dosyasını Not Defteri ya da Notepad++ ile açalım:

tekno deha

4.En üstte bulunan “Windows – IDS_THEME_DISPLAYNAME_AERO” yazan kısmın sonunu “AEROLITE” yapın:

tekno deha

 

5.Dosya>Farklı Kaydet diyelim ve masaüstüne “aerolite.theme” olarak kaydedelim:

tekno deha
6.Tekrardan “Themes” klasörüne gelelim ve “aerolite.theme” dosyasını oraya atalım:
tekno deha
7. Ve “aerolite.theme” dosyasını açalım:
tekno deha
Kaynak

Wikipedia

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI