e
sv

Windows 10 Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

windows 10 nasil hizlandirilir iste adim adim surecler ShSWldNB | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Windows 10 Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Herkes bilgisayarının süratli olmasını ister ve tahliller üretmeye çalışır. “Windows 10 nasıl hızlandırılır?” sorusunun karşılığı bu yüzden kullanıcılar için değerlidir. Hazırladığımız Windows 10 hızlandırma yolları rehberi ile bilgisayarınızın sürat kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bir çok pratik Windows 10 hızlandırma yolunu sizler araştırdık.

Sistem disklerini temizleyin

Bilgisayarıma girin ve Mahallî disk C’ye gelerek sağ tık yapın. Özellikleri seçin ve diski temizle seçeneğini seçin. Karşınıza çıkan menüdeki seçenekleri işaretleyin ve tamam butonuna tıklayın. Tüm bu kademelerden sonra disk temizleme süreciniz tamamlanmış olacak.

windows 10 nasil hizlandirilir iste adim adim surecler 0 IcdH11A4 | Tekno Deha

Art plan uygulamalarını kapatın

Bilgisayarımızda arama kısmına “arka plan uygulamaları” yazın ve plan uygulamaları başlığına tıklayın. Karşımıza çıkan uygulamaların pek birçoklarının açık vaziyette olduğunu göreceksiniz. Buradan tek atak ile tüm art plan uygulamalarını kapatarak, ya da tercihlerinize nazaran kimilerini kapatarak Windows 10’un daha süratli çalışmasına katkı sağlayabilirsiniz.

windows 10 nasil hizlandirilir iste adim adim surecler 1 | Tekno Deha

Saydamlık efektini kapatın

Windows 10 hızlandırma adımlarından biri de saydamlık efektini kapatmaktır. Masaüstü ekranınızda sağa tıklayıp kişiselleştir seçin. Sonra sol taraftaki listeden renklere tıklayın. Saydamlık efektini kapalı duruma getirin. Saydamlık efektinin kapalı olması da sürat açısından bir artı olacak.

windows 10 nasil hizlandirilir iste adim adim surecler 2 tsSefwBA | Tekno Deha

Sürümünüzü aktüel tutun

Sürümünüzün yeni olması Windows 10 hızlandırma için değerlidir. Sürümünüzü güncellemek için ‘Bilgisayarım’ı açın. “Ayarları aç” butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan yeni ekranda “güncelleştirme ve güvenlik” başlığına tıklayın. Son olarak “güncelleştirmeleri denetle” seçeneğine tıklayın.

Bu sayede Microsoft’un göndermiş olduğu yeni bir yazılım güncellemesi var ise bilgisayarınız bu güncellemeyi indirecek. Bilgisayarınızı açıp kapatmanız halinde yeni sürüm bilgisayarınıza yüklenmiş olacak. Sürecin gerçekleşmesi için aygıtınızın internete bağlı olması gerektiğini hatırlatalım. Tüm bu süreçlerin akabinde en yeni sürümü kullanabilir, bilgisayarınızın performansını arttırabilirsiniz.

windows 10 nasil hizlandirilir iste adim adim surecler 3 CYNuPewb | Tekno Deha

Geri dönüşüm kutusunu boşaltın

Hepimiz vakit zaman geri dönüşüm kutusundakileri silmeyi ihmal ediyor yahut unutabiliyoruz. Sistemli olarak geri dönüşüm kutusundaki ögeleri temizlemeniz bilgisayarınıza sürat kazandıracaktır. Bir öbür geri dönüşüm kutusu süreci ise geri dönüşüm kutusunun kapasitesini azaltmak olacak. Geri dönüşüm kutusunun üzerinde sağa tıklayıp özellikleri seçin. Gelen ekranda MB cinsinden en büyük boyut yazan kısımdaki pahası azaltın. 23000 üzere yüksek bir bedeli 1000 MB’a düşürebilirsiniz.

windows 10 nasil hizlandirilir iste adim adim surecler 4 AhiFNfhW | Tekno Deha

Bilgisayarınızı uyku modunda bırakmayın

Çoklukla tekrar açtığımızda bekleyeceğimiz süreyi azaltmak ya da kapatmaya üşenmek üzere sebeplerden bilgisayarlarımızı büsbütün kapatmak yerine uyku moduna alıyoruz. Bilgisayarı kullanmadığımız halde büsbütün kapatmıyor olmak bilgisayarın gereksiz bir formda güç harcamasına neden olur. Kullanmadığınız vakitlerden bilgisayarınızı uyku moduna almak yerine büsbütün kapatmanızı öneririz.

Bildirimleri kapatın

Bilgisayarımızın arama çubuğuna kullanıcı hesabı kontrol ayarlarını değiştir yazın ve tıklayın. Solda yer alan çubuğun düzeyini en aşağıya çekin. Tamamı seçin. Bu sayede çok az bildirim alacak ya da hiç bildirim almayacaksınız.

Windows 10 tekno deha

Sürücüyü en güzel duruma getirin

Bilgisayarıma gelin. Mahallî Disk C’nin üzerine gelerek sağa tıklayın ve özellikleri seçin. Gelen ekranda “araçlar” seçeneğine tıklayın. Akabinde “Sürücüyü en yeterli duruma getir” butonuna tıklayın. Gelen ekran üzerinden C diskine tıklayın ve “çözümle” butonunu seçin. Sürecin tamamlanma mühleti diskinizdeki data ölçüsüne nazaran değişim gösterebilir. Süreç 10-15 dakikanızı alsa dahi beklemenizde yarar var. Bu süreç Windows 10’u hızlandırma adımı olarak değerli bir nokta.

Windows 10 tekno deha

Otomatik bakımı açın

Kontrol masasından “güvenlik ve bakım” başlığına tıklayın. Gelen ekranda bakım kategorisinde yer alan otomatik bakım ayarları kısmındaki “bakımı başlat” seçeneğine tıklayın. Bilgisayarınızın sürat kazanması için vakit zaman bu süreci yapmanızda yarar var.

Windows 10 Tekno deha

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.