e
sv

Windows 10 , Adobe Flash uyarısı ile gündemde

windows 10 adobe flash uyarisi ile gundemde | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu yılın sonu itibariye Adobe Flash eklentisine veda edeceğiz. Firma, gelişme konusunda bilgi sahibi olmayan Windows 10 kullanıcını bundan haberdar olmaları için bir ihtar gönderdi.

Windows 10 kullanıcılarına Flash Player uyarısı

Adobe, 31 Aralık 2020‘den sonra resmi olarak Flash takviyesini durduracak. 12 Ocak 2021’de ise Adobe Flash oynatıcı ve neredeyse tüm Flash eklentileri artık hiçbir içeriği oynatamayacak. Bu nedenle Adobe ve Microsoft, Windows 10 kullanıcılarına bilgi vermek için ekstra adımlar atıyor.

Windows 10

Bu doğrultuda firma kullanıcılara Flash Player programını kaldırmalarını tavsiye eden pop up (açılır pencere) bildirileri yollamaya başladı. Bildiride ‘Adobe Flash Player’i kullandığınız için teşekkür ederiz. 31 Aralık itibariyle Flash Player’e dayanak vermeyi kesiyoruz. Sisteminizin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için, Flash Player içeriğini hemen kaldırmanızı tavsiye ediyoruz’ sözleri yer aldı.

Firma, Player’i siz manuel olarak kaldırmasanız bile Ocak ayında durdurma kararının nedeni olaraksa güvenlik münasebetlerini gösterdi. Öte yandan bu açılır pencereler şimdi tüm aygıtlara gönderilmiş değil. Önümüzdeki hafta içinde Windows Update ile daha geniş bir kullanıma sunulması bekleniyor. Ayrıyeten Adobe’nin kendi ihtarına ek olarak, Windows Update’in de sistemden silme çalışmaları yapacağını belirtmekte yarar var.

Öteki kuruluşlar da Flash Player için adım atmıştı. Mozilla, Ocak ayında Firefox 85 çıktığında Flash Player’in dahil edilmeyeceğini onaylamıştı. Microsoft ve Google da Chromium tabanlı web tarayıcılarında oynatıcıyı devre dışı bırakmayı planlasa da bunun ne vakit olacağıyla ilgili net bir  açıklama yapmadı.

 

Benzer makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI