e
sv

WhatsApp ’tan Büyük Hata! Özel Sohbetler Google’da

whatsapptan inanilmaz hata ozel sohbetler googleda | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

WhatsApp ’tan Büyük Hata! Özel Sohbetler Google’da

WhatsApp bir süredir yeni data siyaseti sebebiyle eleştiri yağmuruna tutuluyor. Kullanıcılar WhatsApp datalarını Facebook ile paylaşmayı 8 Şubat 2021 tarihine kadar onaylamazsa uygulamayı kullanamayacak. Bu sebeple milyonlarca kişi alternatif uygulamalara kaymaya başladı. Olaylar daha çok tazeyken, artık de WhatsApp’ın kullanıcılarının özel bildirilerini Google ile paylaştığı ortaya çıktı.

Whatsapp data ihlali ile tekrar gündeme geldi

WhatsApp’ın özel kümelerine Google’da arama yapan şahıslar erişebiliyor. Gadgets 360 tarafından keşfedilen data açığı, WhatsApp, küme sohbeti davetlerinin endekslenmesine müsaade verdiği için Web’de özel kümelerin iletilerine ulaşmayı sağlıyor. Bu data açığı birinci olarak 2019 yılında keşfedildi ve reaksiyonlarla karşılaşan şirket sorunu hızlı bir şekilde çözdü ve arama motoru uyumluluğunu sınırladı.

Olay kısaca, Google’ın WhatsApp bilgilerini indekslemesine müsaade vermesi. (indeksleme, arama motorlarının sonuçlarına yeni URL’ler eklediği süreçtir). Bu sebeple pek çok kişinin ferdî bilgileri, telefon numaraları ve girdikleri kümeler ortaya çıktı. Uygulamada sonlandırılmış olsa da yeniden arama sonuçlarında kişisel bilgiler görülüyor ki bu oldukça sakıncalı bir durum. Google’da arama yapıldığında kümeler ve davet ilişkileri tekrar görünüyor.

Whatsapp teknodeha

Sırf kümeler değil tıpkı vakitte düzeltilmiş üzere görünse de öyledi değil. İnsanların telefon numaraları ve profil fotoğrafları, sorun nedeniyle kolay bir Google aramasıyla ortaya çıkartılabiliyor.

Şirket sorunu çözmek adına geçen yılın mart ayından beri Google’a dizin ekleme dışında ‘noindex’ etiketlerine eklemeye başladı. İlerleyen süreçte arama sonuçlarının artık Google’da görünmediği ortaya çıktı fakat kısa mühlet içinde ilişkiler arama sonuçlarında tekrar görünmeye başladı. Yani WhatsApp’ın bulmuş olduğu ‘noindex’ etiketi tahlili başarısız oldu ve daha yapan bir tahlil bulmazsa kullanıcı kapalılığına vurgu yapan WhatsApp daha çok kullanıcı kaybedecek üzere görünüyor.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI