e
sv

WhatsApp, Malware Yayma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

whatsapp malware yayma tehlikesiyle karsi karsiya FBn4tyiD | Tekno Deha
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

WhatsApp, değişen saklılık kontratının yarattığı kullanıcı kaybını düzeltmeye uğraşırken, yeni bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldı. Uygulamada iletiler üzerinden geniş kullanıcı kitlelerine ulaşan bir ziyanlı yazılım ortaya çıktı. WhatsApp’ın, Malware olarak bilinen ve maksadı şahsî datalara ulaşmak olan bu virüsten kurtulmak için ağır bir formda efor sarf etmesi gerekebilir.

Şirket, başına gelen olayları tahlile kavuşturmak için bir an bile çalışmayı bırakmadı. Bilhassa güncellenen kapalılık mukavelesi ve ferdî bilgilerin Facebook’la paylaşılması ile başlayan olaylar zinciri, bu sefer epey güçlü bir süreçle devam edeceğe benziyor. Kullanıcıyı farklı bir metotla aldatmayla dayalı bu virüs, Android akıllı telefonların bütüne bulaşıp kıymetli datalara erişebiliyor.

Geçersiz Huawei Uygulamasıyla Birlikte Yaşananlar

whatsapp

Taşınabilir güvenlik araştırmacısı Lukas Stefanko’nun paylaştığı Tweet’e nazaran, berbat hedefli yazılım, geçersiz Huawei taşınabilir uygulamasına yönlendiren bir ilişki eklenmiş WhatsApp bildirisi yoluyla telefonlara ulaşıyor.

Kontağa tıklanınca Google Play’i klonlayarak oluşturulmuş uydurma web sitesi açılmakta. Buradan düzmece Huawei uygulamasının indirilmesi sağlanıyor. Görsellerden de gördüğünüz üzere ustalıkla hazırlanmış bu web sitesi tıpatıp Google Play Store’a benzetilmiş. Bu tip hususlarda gereğince bilgi sahibi olmayan kullanıcıları amaç aldığı belirli olan taarruz tekniğiyle ilerleyen etaplar çok daha tehlikeli bir hal alıyor.

Bünyesinde Malware barındıran uygulama kurulduktan sonra aygıtla etkileşime geçmeye başlıyor. Birinci evvel bildirimlere erişim müsaadesi isteyen geçersiz Huawei uygulaması, bildirim sekmesinden kullanılan WhatsApp süratli karşılık özelliğinden faydalanarak rehberdeki tüm kullanıcılara uygulamanın indirme linkini gönderiyor ve yayılma sürecini tamamlıyor.

Akabinde kullanıcının akıllı telefonuna tam manasıyla sızmak için depolama, art planda erişim ve başka çeşitli müsaadeleri de istiyor. Şayet kullanıcı bu müsaadeleri de verirse Android işletim sisteminin bütün dizinlerine bulaştı diyebiliriz. Bu basamaktan sonra zati tüm bildirilere, kimlik bilgilerine, banka bilgilerine ve başka kıymetli datalara rahatlıkla erişebiliyor.

Temel bulaş kaynağının WhatsApp olduğu kestirim edilen bu uygulamanın önünün kesilmesi istense de, bu durum hayli sıkıntı. Çünkü Android akıllı telefonlara bulaştığı birinci an, kendini yaymak için tekrardan WhatsApp’ı kullanıyor. Birçok güvenlik uzmanı bahisle alakalı çalışmalarını sürdürmeye devam ederken, WhatsApp ise şimdi net bir açıklama yapmış değil.

Benzer makaleler için: teknodeha.com