e
sv

Volkswagen Golf ‘ün ABD Satışı Durdu

vw golf 2 teknodeha.com scaled | Tekno Deha
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

2019 senesinden beri  ABD ‘de Volkswagen Golf ‘ün satışı durabilir deniliyordu. Volkswagen Golf ‘ün ABD satışı neden durdu ? Sorunun cevabını birlikte öğrenelim

tekno deha

Volkswagen Golf ‘ün ABD Satışı Durdu

Uzun süredir bu söylentilere cevap vermeyen Volkswagen AG, bugün yaptığı açıklama ile söylentileri doğruladı. Firmanın ABD için Meksika’da ürettiği Golf’ü üretimden kaldırdı. 1974 senesinden beri ABD’de satışta olan Golf, resmen ABD’de satılmayacak. Fakat, ABD’li kullancıları performanslı hatchback’lerden mahrum bırakmayacak. Bir süre daha Volkswagen Golf GTI ve Volkswagen Golf R satışına devam edecek olan Volkswagen, bu modelleri yıl içerisinde ABD’de sunmuş olacak. Volkswagen Golf MK8, kullanıcıları performansları ve tasarımları ile memnun edecek.

tekno deha

 

Volkswagen Golf’ün ABD Tarihi

Golf’ün 46 yıllık Amerika macerası “Rabbit” adı altında başladı. 1985 yılında gelen ikinci nesli ile birlikte resmen Golf ismini alan model, Amerika’da bu süreç içerisinde tam 2.5 milyon adetlik satış gerçekleştirdi. Kuzey Amerika’daki son Golf ise yedinci nesil olarak tarihe geçti. Amerikan Volkswagen tutkunları maalesef sekizinci nesil Golf’e kavuşamayacak. Öte yandan Alman markanın hot hatch modellerini farklı motor seçenekleri ile Kuze4y Amerika sınırlarına sokması muhtemel. Şimdilik resmi bir açıklama gelmemiş olsa da önümüzdeki günlerde üreticinin planlarını öğrenme fırsatı bulacağız.

 

tekno deha

 

Volkswagen Golf’ün Tarihi

Mayıs 1974’te Volkswagen, modern önden çekiş sürüşü sunan birinci nesil Golf’ü kaplumbağa modelinin halefi olarak tanıttı.

Selefi ve atası kaplumağa gibi, Golf Mk1 kalıcı ve nüfuslu olacağını kanıtladı. 1974’ten beri gerçekleştirilen kesintisiz üretimiyle, Golf geniş çapta başarı yakalayan, önden çekişli kompakt (hatchback) modellerinden ilki olmayı başardı. ABD’de, Morris Mini, Honda N360 ve Fiat 128 sınırlı bir başarı elde ederken, Rabbit adıyla anılan Golf, Honda Civic ile birlikte, tıpkı kaplumbağanın 1960’larda Falcon ve Corvair, 1970’lerde yarı kompakt Vega ve Pinto’ya ilham kaynağı olduğu gibi, 1980’ler boyunca, Avrupa’da türemiş olan önden çekiş sürüşü sunan, Dodge Omni, Plymouth Horizon, Ford Escort ve Chevrolet Cavalier gibi Amerikan kompakt araçlarının üretilmesinin ateşleyicisi olmuştur.

 

Daha fazla haber okumak için buraya tıklayın.

 

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI