e
sv

Uzaylılar Uranüs’te yaşıyor olabilir mi?

uzaylilar uranuste yasiyor olabilir mi J7w6iBKd | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Uzaylılar Uranüs’te yaşıyor olabilir mi?

Uzay bilimlerinde misyonlu bilim insanları ve araştırmacılar uzun yıllardır Dünya dışındaki ömür formlarına ulaşmak için yıllarını harcıyor. Elimizde şu güne kadar bir delil olmasa da bilim insanlarını Uranüs’ün yörüngesinde hayatın bileşenlerine dair bir kalıntı bulunma heyecanı sardı.

Uzaylılar Uranüs’te yaşıyor olabilir mi?

Bilim insanları, Uranüs’ün yörüngesinde dönen buzul hayatlar da dahil olmak üzere, ömrün bileşenlerinin sistemimizdeki kimi uydularda var olabileceğini söylüyor. Uzaydaki öteki hayat formlarının kalıntıları için sırf bilim insanları değil, uzay araştırma şirketleri de çalışmalarını sürdürüyor. Yeniden de insanlık olarak somut delillere ulaşamadık.

Güneş sisteminin küçük küçük ve buzlu dünyalarla dolu olduğu varsayım ediliyor. Birçoğu gaz devi gezegenlerin uyduları olarak biliniyor. Doğrulanmış yahut donmuş buz katmanlarının altında sıvı okyanuslara sahip olduklarından şüphelenilen bu dünyalar yeni ömür formları için bize yol gösterebilir. EOS tarafından yeni yayımlanan bir makaleye nazaran, Jüpiter’in uydusu Europa ve Satürn’ün ayı Enceladus, altında sıvı su kütlesi barındıran dünyalardan sadece birkaçı.

Güneş sisteminin buz devi gezegenleri olan Uranüs ve Neptün’ün birtakım uydularında neden yer altı okyanusları olmasın? Bu sorunun karşılığını aramak için yola çıkan bilim insanları, Uranüs için bu argümanı doğrulamak maksadıyla daha evvel denenmiş bir tekniğe odaklanıyor. Uranüs’ün uyduları için işe yaracağı düşünülen bu yol, sıvı varlığının keşfedildiği Europa ve Enceladus’taki üzere işleyecek.

Uzun yıllardır kullanılan metoda başvuruluyor

Uzaylılar

Bu usulde gezegende gerçekleşen son jeolojik aktivite gözlemlenebiliyor. Cambridge’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde gezegen bilimci Benjamin Weiss ve grubu, gelecekteki bir uzay gemisinin bu türlü bir okyanusu keşfedip keşfedemeyeceğini bilmek istiyor.

En kolay anlatımla, Uranüs’te yüzey altı okyanusunun varlığı ile oluşacak manyetik alanın gücü hesaplanıyor ve bu sayede gezegenin yörüngesinde gerçekleşen jeolojik olaylar belirleniyor. Bu teknik daha evvel 1998 yılında Europa’da ve ayrıyeten Jüpiter’in uydusu Callisto’da bir yeraltı okyanusunun varlığını doğrulamak için kullanılmıştı.

İndüklenmiş bir manyetik alan oluşturan bu sistem, şayet gezegende bir ömür formu varsa burada bir su kütlesinin olması gerekliliğini vurguluyor. Weiss, “Eğer orada su kütlesi varsa ve Dünya üzerindeki okyanus suyu üzere biraz tuzluysa, o vakit iletken olabilir, yani içinde akımlar ilerleyebilir.” diyor. Bu sayede indüklenmiş bir manyetik alan oluşturan su kütleleri bilim insanları için araştırılması gereken kapıları aralayabilir.

İndüklenmiş bir alan, gezegenin manyetik alanından çok farklı görünmesini sağlar ve bu nedenle yakındaki bir manyetometre tarafından tespit edilebilir. Bu mantığa dayanan sistem, Uranüs ve uydularının modellerini kullanarak, en büyük beş uydunun en az dördünün etrafındaki bu alanları tespit etmenin muhtemelen mümkün olacağını söylüyor. Şayet bu kestirimler yanlışsız çıkarsa uzaylılar, Uranüs’te yaşıyor olabilir yorumu yapılabilir lakin tekrar de rastgele bir şey söylemek için hayli erken.

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI