e
sv

Uzaya Gidecek İlk Türk’de Olması Gereken Özellikler Belli Oldu!

Uzaya Gidecek Ilk Turkde Olmasi Gereken Ozellikler Belli Oldu | Tekno Deha
avatar

Barış Yalçın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Uzaya gidecek ilk Türk vatandaşının sahip olması gereken özellikler açıklandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından edinilen bilgilere göre uzaya gidecek kişinin, havacılık geçmişinin olması şart.
Uzaya gidecek ilk türk

Açıklanmasının hemen ardından Türkiye’de gündem olan Milli Uzay Programı ile ilgili bir yeni gelişme daha oldu. Anadolu Ajansı, uzaya gidecek Türk vatandaşının hangi şartları sağlaması gerektiğini, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan aldığı bilgiler ile kamuoyuna açıkladı. Yapılan açıklamada uzaya gidecek vatandaşın, çok ciddi ve zor bir süreçten geçeceği belirtiliyor.

Edinilen bilgilere göre uzaya gidecek vatandaşımız, diğer her şeyden önce havacılık geçmişine sahip olacak. Bununla birlikte havacılık ve uzay ile spor ve psikoloji alanında uzmanlar, birtakım kriterler belirleyecekler. Ancak bu esas kriterler haricinde uzaya gidecek kişinin mühendislik ve uzay bilimleri ile matematik alanında ileri seviyede bilgi sahibi olması gerekecek. Ayrıca tüm bu gereksinimleri taşıyan uzay yolcumuz, belirli fiziksel özelliklere de sahip olmak durumunda olacak.

3 aday seçilecek, sadece 1 kişi uzaya gidecek

Anadolu Ajansı’nın paylaştığı bilgilere göre uzaya gidecek vatandaşımızın, uzayda giyilecek özel elbiseye uyumlu bir fiziksel yapısının olması gerekmekte. Ayrıca bu vatandaşın gözlerinde herhangi bir görme probleminin olmaması, ve aynı zamanda her iki göz seviyesinin de 20/20 olması da şartlar arasında. Bununla beraber; tansiyon hastası olan bir vatandaş, uzaya gidemeyecek ayrıca alkol ve sigara kullanmaması, kronik ya da psikolojik herhangi bir rahatsızlığın bulunmaması gibi çeşitli şartlar da mevcut.

uzaya gidecek ilk türk

Bu işte yetkili kurumlar, uzaya gidecek 3 vatandaş seçecek. Bu adayların sivil ya da askeri havacılık geçmişi olacak. Yaklaşık 2 yıl boyunca sürecek bir eğitime katılacak  bu 3 vatandaşlardan sadece bir tanesi, eğitimi veren kurum yetkilileri tarafından “en başarılı” olan kişi olarak seçilecek. İşte bu seçilen kişi de uzaya giden ilk Türk olarak tarihe geçmiş olacak. Uzaya gitmeye hak kazanan vatandaşımız, bu yolculukda kendisine verilecek görevleri yerine getirecek.

Benzer makaleler için buraya tıklayın.