e
sv

Uğur Şahin ’den Çin Aşısı Tartışmasına Nokta

ugur sahinden cin asisi tartismasina nokta etkili Os9Hnhwt | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Uğur Şahin’den Çin Aşısı Tartışmasına Nokta

BionTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, tartışmaların odağında olan Çin aşısı için açıklama yaptı. Çin’de üretilen aşının yüzde 85 – 86 oranında tesirli olduğunu hatırlatan Şahin Çin aşısı,  BionTech aşısı yahut öbür bir devletin aşısı diye sakınca olmaması gerektiğini belirtti.

Çin’in aşıyı uzun süren deneylerden ve klinik testlerinden geçirdiğini belirlen Prof. Dr. Şahin, kıymetli olanın Türkiye’de kâfi sayıda aşının bulunması olduğunu aktardı. Bununla birlikte BionTech aşısının Türkiye’de üretilip üretilmeyeceğine dair soruya da cevap geldi.

Uğur Şahin, Çin aşısı için “etkili” dedi

Dünya gündemini COVID-19 aşısıyla meşgul durumdayken, aşı geliştiricilerinden olan BionTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, değerli açıklamalarda bulundu. Pfizer ile birlikte geliştirilen aşının, birinci basamakta 550 bin doz olarak Türkiye’ye gönderileceğini belirtti. Bu birinci dozların da 2021 yılının başlarında gönderileceğini aktardı. Şahin, önümüzdeki mart ayına kadar da 4.5 milyon adet dozu Türkiye’ye gönderme maksatları olduğunu açıkladı.

Türkiye’ye aşının gönderilmesinden ötürü memnun olduğunu belirten Prof. Dr. Uğur Şahin, Çin aşısı için sakınca olmaması gerektiğini belirtti. Şimdiye kadar gördüğü bütün aşıların düzgün tesir gösterdiğini belirten Şahin, aşıların yardım edebileceğini de aktardı.

ugur sahin cin asisi tartismasina nokta etkili 2 | Tekno Deha

Aşıların Pfizer tarafından üretildiğini hatırlatan Şahin, aşının Türkiye’de üretme teşebbüslerinin olduğunu kaydetti. Fakat üretimin 2021 yılında olup başlayıp başlamayacağını bilemediğini belirtti. Türkiye’ye gelen aşıların da Avrupa’da üretileceğini aktardı.

Virüslerin mutasyona uğramasının olağan olduğunu aktaran Şahin, İngiltere’deki mutasyona dair testin de 10 gün içinde yapılacağını belirtti. mRNA teknoloji üzerinde 20 yıldır çalıştıklarını belirten Şahin, mRNA avantajıyla 2-3 hafta içinde aşı üretimine başlayabildiklerini belirtti. Önümüzdeki yıl 1 milyar doz aşı tedarikini, dünyaya yapacaklarını kaydetti.

Aşı 4 ay gözetici

Üretilen aşının 4 ay koruyuculuğu olduğunu beliren Şahin, 2 yıl içinde dataların de toplanacağını aktardı. Aşılara ilişkin dataların birinci 2 ay içinde muhakkak olacağını, bilgilerde değişiklik olacağına dair telaşlarının olmadığını aktardı.

Uğur Şahin

Aşının yan tesirleri için de “Diğer aşılarda olduğu üzere baş ağrısı, aşı olan bölgede ağrı, ateş vs.” diyen Şahin, kış mevsiminin insanlık için güç geçeceğini belirtti. Öncelikle yaşlıların ve sıhhat çalışanlarının aşı olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Şahin, 2021 yaz mevsiminde aşılamanın tamamlanmasıyla, 2021 sonlarında olağana dönüş olabileceğini aktardı.

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI