e
sv

UEFI Windows 10 Boot Logo Değiştirme

bgrt teknodeha.com | Tekno Deha
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu rehberimizde x86 (i386) ve x64 (AMD64) mimarilerine sahip, EFI/UEFI Windows 8 ve üzerinin nasıl BGRT’ye elleyip Windows logosunu değiştirebileceğimizi göstereceğim. Gelin birlikte ” UEFI Windows 10 Boot Logo Değiştirme ” işlemi nasıl yapılıyor bakalım.

UEFI Windows 10 Boot Logo Değiştirme

UEFI Windows 10 Boot Logo Değiştirme

Öncelikle Windows 10 nedir öğrenmekte fayda var.

Windows 10 (ilk kullanılan kod adı: Threshold), Microsoft tarafından geliştirilen, Windows NT ailesinden bir işletim sistemidir. Windows NT ailesinin son çıkan sürümüdür. Windows 8.1’in halefi, yaklaşık beş yıl önce yayınlandı, 15 Temmuz 2015’te üretime sunuldu ve genel olarak 29 Temmuz 2015’te piyasaya sürüldü. Windows 10, MSDN ve Technet aracılığıyla indirilebildi ve Windows 8.1 ve Windows 7 kullanıcıları için ücretsiz yükseltme teklifi olarak sunuldu. Windows 10, Windows Insider’lar tarafından kullanılabilen Windows 10 test yapılarına ek olarak, kullanıcılara hiçbir ek ücret ödemeden mevcut olan yeni kararlı yapıları sürekli olarak alır. Kurumsal ortamlardaki aygıtlar bu güncelleştirmeleri daha yavaş alabilir veya on yıllık uzatılmış destek ömrü boyunca yalnızca güvenlik düzeltme ekleri gibi kritik güncelleştirmeleri alan LTSC sürümleri kullanabilir.

Windows 10, ilk sürümünde çoğunlukla olumlu eleştiriler aldı. Windows’un yeni sürümünde Windows 8’de bulunan ve önemli sayıda kullanıcının şikayette bulunduğu uygulamalar, başlat menüsü ve ön seçimli gelen masaüstü tercihleri üzerinde değişiklikler yapılmıştır. Eleştirmenler, Microsoft’un önceki Windows sürümlerine benzer olan masaüstü odaklı bir arayüz sağlama kararını övdü ancak Windows 10’un dokunmatik odaklı kullanıcı arayüzü modu, dokunmatik odaklı arayüz üzerindeki Windows 8’e göre eksiklikleri içerdiği için eleştirildi. Eleştirmenler ayrıca Windows 10’la birlikte gelen yazılımındaki Xbox Live entegrasyonu ve Cortana kişisel asistanının işlevselliği ve yetenekleri ile Internet Explorer’ın Edge’le değiştirilmesindeki iyileştirmeleri de övdü. Bununla birlikte medya kuruluşları, zorunlu olarak güncelleme yüklenmesi, Microsoft ve ortakları için işletim sistemi tarafından gerçekleştirilen veri toplama ile ilgili gizlilik endişeleri olmak üzere işletim sistemi davranışlarındaki değişiklikler konusunda eleştirmiştir.

Windows 10’un ilk yapıları, 6.4 sürüm numarası ile geldi ancak 21 Ocak tanıtımı ile sürüm 10.0’a çıktı.

 

Gerekenler

1.HackBGRT yazılımı

2.EFI/UEFI olarak kurulum yapılmış 32/64 Bit Windows 8 ve üzeri Windows sürümleri (ARM64 ve IA-64 Windows 8 ve üzeri sürümler için HackBGRT yazılımı uyumlu değildir)

3. 24 Bit derinlğinde ve 54 bayt başlığa sahip BMP resim

 

Adımlar

1.HackBGRT yazılımını aşağıda bulunan bağlantı üzerinden indirelim: https://github.com/Metabolix/HackBGRT/releases/download/v1.5.1/HackBGRT-1.5.1.zip

 

2. İnen .zip dosyasını çıkartalım:

UEFI Windows 10 Boot Logo Değiştirme

 

3. Çıkardığımız klasörün içerisinde bulunan “splash.bmp” dosyasını silip kendi resminizi koymanız gerekmektedir. Aksi takdirde HackBGRT’nin varsayılan resmini ayarlamış olursunuz:

UEFI Windows 10 Boot Logo Değiştirme
4. “setup.exe” yazılımını yönetici olarak çalıştıralım. Karşınıza bu ekran gelmeli:
UEFI Windows 10 Boot Logo Değiştirme
5. “i” tuşuna basalım ve kurulum aşamasına geçelim. Karşımıza bu seçenek gelecek:
UEFI Windows 10 Boot Logo Değiştirme
6. Yine “i” tuşuna basalım. Ardından karşımıza bir konfigürasyon dosyası açılacaktır. Burada istediğiniz değişikliği yaptıktan sonra Dosya>Kaydet yolunu izleyin. Eğer konfigürasyon dosyasına ellemeyecek iseniz kapatabilirsiniz:
UEFI Windows 10 Boot Logo Değiştirme

7. Paint ekranı gelecektir ve burada yapmak istediğiniz bir düzenleme var ise Dosya>Kaydet yolunu izleyin. Düzenleme yapmayacak iseniz Paint’i kapatın.

UEFI Windows 10 Boot Logo Değiştirme
8. İşte bu kadar. Bir tuşa basarak kapatalım:
UEFI Windows 10 Boot Logo Değiştirme

 

Daha fazla makale okumak için buraya tıklayın.