e
sv

UEFI Bootloader Tavsiyeleri

tekno deha
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sizler için en iyi UEFI Bootloader tavsiyeleri oluşturduk. Bu (U)EFI Bootloader tavsiyeleri hem size hem başkalarının işine yarayacaktır. Peki bu UEFI Bootloader tavsiyeleri neler? İlk önce Bootloader kelimesini ve ne işe yaradığını öğreneceğiz.

 

Bootloader ve UEFI Bootloader Tavsiyeleri

İşletim sistemlerini başlatmak için kullanılan küçük programlara Önyükleyici denilmektedir. Önyükleyiciler diskin özel bir sektörüne yüklü bulunur, bilgisayar açıldığında işletim sisteminden önce çalışarak, ayarlandığı şekilde işletim sistemlerini açmaya çalışır. Eğer aynı bilgisayarda birden çok sayıda işletim sistemi (Pardus, Windows vb.) kullanılacaksa önyükleme programlarının buna göre ayarlanması gerekebilir. Önyükleme programları, bilgisayar açıldığında (önceden açılış ayarlamaları yapılmış) işletim sistemlerini listeleyen bir menü görüntüler ve seçim yapılan sistemi açmaya çalışır. Bu programlar iki parçadan oluşur; Yükleme yapılacak medyanın (Sabit Disk, CD/DVD, USB Bellek gibi) ilk sektöründeki (başındaki) küçük bir parça ve Dosya sisteminde bulunan önyükleme programı ve ayar dosyalarıdır. Medyaların ilk sektöründe küçük bir parça olmasının nedeni bilgisayarın BIOS programının sadece bu ilk sektörü okuyarak çalıştırmasıdır, eğer bu küçük parça bulunamazsa işletim sistemi bulunamadığına dair bir hata ile bilgisayar açılmaz. Bu küçük parça sayesinde açılış BIOS’dan önyükleme programına aktarılmış olur. Bu ilk sektördeki parçaya Ana Önyükleme Kaydı veya kısaca MBR (Master Boot Record) denilmektedir. Bu ilk sektördeki kayıt, disk bölümlerinin biçimlendirilmesi ile silinmez. Ayrıca medyadaki her bir bölümün de (partition) kendine ait ayrı bir önyükleme kaydı vardır, ancak BIOS programı tüm bölümlerin önyükleme kaydı olup olmadığına bakmaz sadece diskin başındaki Ana Önyükleme Kaydını çalıştırır.

 

(U)EFI Bootloader Tavsiyeleri

1.OpenCore Bootloader

1. sıramızda Hackintosh kurulumlarının yeni gözdesi OpenCore Bootloader var. Clover EFI Bootloader’ın eksiklerini kapamıştır. Tasarımı ise Apple Boot Camp’den alınmıştır. Yalnızca X64 (AMD64) ve x86 (i386) mimarisine uygundur. EFI MIXED MODE desteklenmez.

tekno deha

 

2. Clover EFI Bootloader

2. sıramızda yine Hackintosh kurulumlarında kullanılan Clover EFI Bootloader yer almakta. 2. sırada olma sebebi ise OpenCore’un yerini almasıdır. Yani yine Hackintosh kurulumlarında kullanılmaktadır. Ek olarak legacy olarakta kullanılabilmektedir (Clover Bootloader versiyonu ile).

tekno deha

 

3.rEFInd Boot Manager

3. sırada Clover’a benzeyen rEFınd Boot Manager var. Benzeme sebebleri 2’sininde rEFIt tabanlı olmasından kaynaklanmaktadır. EFI MIXED-MODE desteklemez. Oldukça basit bir tasarıma ve kullanıma sahiptir. Ayrıca AMD64 (X64) I386 (X86) ve Aarch64 (ARM64) mimarilerine uygundur.

tekno deha

 

4. rEFIt Boot Manager

4. sıramızda rEFInd Boot Manager ve Clover Bootloader’ın temelini oluşturan rEFIt var. 3’ü birbirine bu yüzden benzemektedir. AMD64 (X64) ve I386 (X86) mimarilerini desteklemektedir.
tekno deha

 

5.GNU GRUB Bootloader

5. sıramızda çoğu GNU/Linux dağıtımında kullanılan GRUB Bootloader var. GNU/Linux için en ideal Bootloader’lardan biridir. EFI MIXED-MODE destekler. Görünümü DOS şeklindedir. Kullanımı çok kolay değildir. AMD64 (X64) I386 (X86) Aarch64 (ARM64) Aarch (ARM) mimarileri için hem EFI/UEFI hem Legacy olarak kullanılabilir (GRUB 2.x destekler EFI/UEFI’yi).

tekno deha

6. ELILO Bootloader

6.sıramızda asıl amacı GNU/Linux dağıtımlarında kullanmak için tasarlanan ELILO Bootloader var. Kullanımı kolaydır. DOS görünüme sahiptir. İşlevi azdır.

tekno deha

 

İndirme Bağlantıları

rEFInd Boot Manager , rEFIt ve ELILO Bootloader ları üzerlerine tıklayarak indirebilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI