e
sv

Ubuntu 20.04 Jailbrickli iPhone 7’de çalıştırıldı!

iphone 7 ubuntu teknodeha | Tekno Deha
avatar

Efe İlhan Yüce

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

iphone 7 ubuntu teknodeha | Tekno Deha

Jailbreak’li iPhone’larda 3. parti uygulamalarını yükleyenleri gördük ama bu bam başka bir şey. Reddit‘te newhacker1746 adlı kullanıcı tarafından bu konu başlatıldı ve iPhone 7’nin 64 bit Ubuntu sürüm 20.04’ü çalıştırılması ile ilgili bir YouTube videosu paylaştı.

Kullanıcı iPhone 7’nin dahili depolamanın bozulması nedeniyle iOS’i kullanamıyordu. Becerikli kullanıcı işi baya ilerleterek bir USB Ethernet adaptörü üzerinden iPhone 7’ye Ubuntu işletim sistemini kurmaya çalıştı. Bu işlemleri yapabilmek için düzeltilemeyen donanım açıklarından yararlanan checkm8‘e dayanan checkra1n aracı gerekiyor. Ayrıca iPhone’larda Ubuntu’yu çalıştırmasını sağlayan Linux çekirdeği maalesef A10 Fusion dışındaki yongalarda çalışamıyor.

Çok uzun süreli ve karmaşık işlemlerden sonra Ubuntu sürüm 20.04’ün arm64 mimarili işletim sistemini kurabilmeyi başardı. İlk videoda göründüğü üzere komut arayüzüyle ilk başta boot etti. Sonradan 2. videoda ise tam masaüstü arabirimini de kurup, YouTube’ta kendi videosunu da açmış. Sürücülerin de çoğu yüklü olduğunu görüyoruz ve internet erişimi de çalışmakta. Kullanıcın yorumu bu şekilde:

Dürüst olmak gerekirse Linux’u klasik amaçlarından biri için kullanmanın gururunu yaşadım, bozulan aygıtları yeniden tasarladım. Bu iPhone 7’deki NVMe NAND (dahili depolama) sürücüsü tamamen bozulduğu için iOS’i bir daha boot edemeyecek.  Bununla birlikte Linux’u boot ettiği ve USB ethernet adaptörü üzerinden dosya sistemi bağlandığı için sorun teşkil etmiyor.

 

Mobil ile ilgili diğer makalelere ulaşmak için buraya göz atabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI