e
sv

Twitter , Retweet Butonunu Eski Haline Döndürdü

twitter retweet butonunu eski haline dondurdu sik9KPUk | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

Twitter , kullanıcıları retweet yerine tweet’e alıntı yapmaya teşvik eden bir deneyi kullanıma sunmuştu. Bu değişiklik birinci olarak 2020 ABD Seçimleri’ne hazırlık çalışmalarının bir modülü olarak Ekim ayında uygulanmıştı. Şirket, kullanıcıların fikirlerini daha rahat tabir edebilmesi için, bir tweeti olduğu üzere paylaşmak yerine ekleme yaparak paylaşmalarını sağlayan “Tweet Alıntılama” seçeneğini retweet butonuna eklemişti. Artık ise bu değişiklik eski haline dönüyor ve retweet butonu varsayılan biçimini geri alıyor.

Twitter, değişikliğin geri alınma sebebini alıntı tweetlerdeki tek sözlük eklemeler olduğunu söylüyor. Şirketin tuttuğu istatistiklere nazaran alıntılanan tweetlere eklenen yazıların yüzde 70’i 25 karakterden az olacak biçimde kaleme alınmış. Bu nedenle şirket, alıntı tweetlerin asıl hedefine ulaşamadığını düşünüyor. Ayrıyeten, yapılan değişiklik birçok kullanıcının başını karıştırdığı için de şirketin geri adım attığını söyleyebiliriz. Twitter, değişikliği ayrıntılı bir formda anlatmaya çalıştıysa da tam bir karşılığını alamamıştı. Bu nedenle retweet butonundaki değişiklik, şimdilik rafa kalkmış üzere gözüküyor.

Twitter , Retweet Butonunu Eski Haline Döndürdü

Şirket, paylaşılan içeriklerdeki bilgi kirliliğini engellemek ve insanları belli bahisler üzerinde daha fazla tartışmaya ve sohbet etmeye yönlendirmek için belirli başlı yenilikleri uygulamaya devam ediyor. Retweet özelliğindeki değişiklik de bu kapsamdaki yeniliklerden biriydi lakin şimdilik tam olarak sonuç alınamaması nedeniyle askıya alındı. Önümüzdeki günlerde bu özelliğin tekrar kullanılıp kullanılmayacağı ise aşikâr değil. Lakin yeniden de kullanıcılar, retweet edecekleri tweetlere “Yorum ekle” kısmını kullanarak kendi fikirlerini ekleyebilecekler. Bu sebeple değişikliğin geri alınması, bu özelliğin tam olarak kalkması manasına gelmiyor. Şirket sadece, bu özelliği farklı bir seçenek olarak sunmaktan vazgeçiyor.

Son olarak, Twitter’ın tweetler ve başka özellikler için geliştirmeler ve yenilikler planladığını, gelecek vakitlerde bu değişiklik ve yeniliklerin kullanıcılara sunulmaya başlayacağını belirtelim.

 

Benzer makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI