e
sv

Twitter ’dan Topluluk Odaklı Yaklaşım: Birdwatch

twitterdan topluluk odakli yaklasim birdwatch 3BJ3Z46Q | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Twitter ’dan Topluluk Odaklı Yaklaşım: Birdwatch

Twitter, yanlış bilgiye toplum temelli bir yaklaşım olarak faaliyet gösterecek “Birdwatch” uygulamasını tanıttı. Şu an pilot basamağındaki bu uygulama, Twitter‘daki aldatıcı bilgilerin ele alınmasına yardımcı olma hedefi taşıyor.

#PingsizBirTürkiye, Twitter’da gündem oldu

Twitter, herkesi Birdwatch’a davet ediyor

Pilot uygulamanın işleyiş haline nazaran, kullanıcılar aldatıcı olduğuna inandıkları Tweetlerdeki bilgileri tanımlayabilecek ve bilgilendirici bağlam sağlayan notlar yazabilecek.

Twitter, bu yaklaşımın aldatıcı bilgiler yayıldığında, insanların güvendiği ve pahalı bulduğu bağlamı ekleyerek süratli karşılık potansiyeline sahip olduğuna inanıyor. Ayrıyeten, tanınan toplumsal medya uygulaması geniş çeşitli iştirakçilerden oluşan bir fikir birliği olduğunda, global Twitter izleyicileri için direkt Tweetlerde notları görünür kılmayı hedefliyor

Pilot uygulamasının birinci evresinde, notlar sırf ek bir Birdwatch sitesinde görülebilecek. Ek olarak bu site içerisindeki pilot iştirakçilerin, başka iştirakçiler tarafından eklenen notların faydalılığını da değerlendirebileceklerini belirtelim.

Twitter Tekno Deha

Mevzuya ait blog yazısında Twitter, durumu şu formda pahalandırıyor; “Bu notlar şimdilik kasıtlı olarak Twitter’dan farklı tutulurken, biz Birdwatch’ı oluştururken ve insanların faydalı ve uygun bulduğu bağlamlar ürettiğine dair itimat kazanıyoruz. Ek olarak, notların insanların Tweetleri görme hali yahut sistem tekliflerimiz üzerinde bir tesiri olmayacaktır.”

Ayrıyeten toplumsal medya uygulaması, Birdwatch’ı açıkta inşa etmek istediğini ve Twitter Topluluğu tarafından şekillendirmek istediğini de tabir ediyor. Bu hedefle, “Kuş Müşahedesini” şeffaf hale getirmek için de kıymetli adımlar attığını belirten şirket, blog gönderisinde;

Birdwatch’a katkıda bulunan tüm bilgiler halka açık olacak ve TSV belgelerinde indirilebilir olacak. Birdwatch’a güç veren – prestij ve fikir birliği sistemleri üzere – algoritmalar geliştirirken, bu kodu Birdwatch Kılavuzunda herkese açık olarak yayınlamayı hedefliyoruz. Birdwatch için birinci sıralama sistemi aslında burada mevcut. Bunun uzmanların, araştırmacıların ve halkın Birdwatch’ı tahlil etmesine yahut denetlemesine, tesirli bir topluluk odaklı tahlili daha süratli geliştirmemize yardımcı olabilecek fırsatları yahut kusurları belirlemesine imkan tanıyacağını umuyoruz.” biçiminde söz ediyor.

Herkesi bu programa kaydolmaya ve katılmaya davet eden Twitter, küme ne kadar geniş ve çeşitli olursa, yanlış bilgileri tesirli bir halde ele alma konusunda o kadar âlâ olacağını düşünüyor.

Şu an pilot etabındaki uygulamanın sadece ABD‘de kullanılabilir olduğunu belirtelim. Ek olarak uygulama hakkındaki güncellemeler ve duyurular için Birdwatch hesabını takip edebilirsiniz.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Twitter ’dan Topluluk Odaklı Yaklaşım: Birdwatch