e
sv

Twitter ’a Reklam Verenler Terörden Ceza Yiyebilir

twittera reklam verenler terorden karar giyebilir yJQiGPlt | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Twitter ’a Reklam Verenler Terörden Ceza Yiyebilir

Ekim ayında yürürlüğe giren ‘sosyal medya yasası’ uyarınca Türkiye’de temsilcilik açmayan Twitter, Periscope ve Pinterest ‘e reklam yasağı getirildi. Aktarılan bilgilere nazaran, yasağı delip kelam konusu platformlarda reklam veren kişi ve şirketler hakkında terör hatasından dava açılabilecek.

1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren ve kamuoyunda tartışma konusu olan ‘sosyal medya yasası’, Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yabancı toplumsal medya platformlarının ülkemizde temsilcilik açmasını mecburî kılıyor.

Şu ana kadar Facebook, Instagram, WhatsApp, YouTube, TikTok, LinkedIn, Dailymotion ve VK, kanun uyarınca Türkiye’ye temsilci atadılar.

Dünyanın en büyük micro-blog platformu olan Twitter ise şimdi bu mevzuda bir adım atmış değil. Emsal biçimde, yemek, zanaat, fitness, konut dekorasyonu üzere pek çok alanda yeni fikirler keşfedebileceğiniz bir uygulama olan Pinterest ve canlı yayın servisi Periscope da Türkiye’ye temsilci atamayan platformlar ortasında yer alıyor.

Twitter Tekno Deha

Yasa uyarınca, daha evvel para cezası kesilen bu üç platforma resmen reklam yasağı gelmiş durumda. Dahası, bu platformlara reklam verenlerin ‘Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun’ dahil pek çok kanundan yargılanabileceği açıklandı.

Bahse ait şahsî Twitter hesabı üzerinden bir paylaşımda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, “1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren yasanın 3’ncü basamağı olan “Reklam Yasağı”, Resmî Gazete’de yayımlandı. 7253 sayılı yasa gereği Türkiye’ye resmi temsilci atamayan yurt dışı kaynaklı toplumsal medya şirketleri, artık ülkemizden reklam alamayacak” sözlerini kullandı.

“Reklam yasağının uygulamasını; BTK, BDDK, TCMB, VDK ve ilgili tüm kamu kurumlarımız hassasiyetle denetleyecek” diyen Sayan, hala temsilcisini bildirmeyen Twitter ve Pinterest’in de gerekli adımları atmalarını umduklarını söyledi. Sayan ayrıyeten Kelam konusu platformların yasaya uymamakta ısrar etmesi helinde bant genişliklerinin daraltılacağı ihtarında bulundu.

2020 sayıları prestijiyle dünya çapında 340 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Twitter’ı en çok kullanan ülkeler listesinde birinci basamaklarda yer alıyoruz. Türkiye şu an 11.8 milyon faal kullanıcıyla dünyada 6’ıncı, Avrupa’da ise 2’inci sırada bulunuyor.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Twitter ’a Reklam Verenler Terörden Ceza Yiyebilir