e
sv

Türksat 5A ne vakit fırlatılacak? Geri sayım başladı

turksat 5a ne vakit firlatilacak geri sayim basladi lXEuJRaI | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye’nin yerli teknolojiler kullandığı ve Airbus ile birlikte geliştirdiği 5A uydusu için Aralık sonu işaret edilmişti. SpaceX tarafından fırlatılacak Türksat 5A için son anda yapılan değişiklikle yeni bir fırlatma tarihi belirlendi. Pekala ancak Türksat 5A ne vakit fırlatılacak?

Türksat 5A ne vakit saat kaçta fırlatılacak?

SpaceX tarafından Falcon 9 Blok 5 roketi ile fırlatılacak olan yeni uydumuz 5A için belirlenen fırlatma günü ise 5 Ocak olarak belirlendi. Türksat 5A fırlatma saati ise Türkiye saati ile 5 Ocak Salı, Pazartesiyi Salı’ya bağlayan gece saat 4.27 olarak belirlendi. Fırlatma sonrası dört aylık yeni bir seyahat başlayacak.

Türksat tarafından fırlatma için hatıra bileti oluşturabileceğiniz bir sayfa da oluşturulmuş. Bu sayfadan 5A fırlatması için bir geri sayım sayacı da yer alıyor.

Bu müddet içinde 31 derece doğu yörüngesine hakikat hareket edecek olan uydumuz, 2021 yılının ikin çeyreğinin başında yani Mayıs ayı üzere hizmete girecek.

Uydu teknolojilerinde kıymetli bir düzeye gelen Türkiye, 5A ile birlikte 31 derece doğu yörüngesinde var olan hakları için 30 yıl daha sahip olabilecek. Orta Doğu, Avrupa ve Afrika coğrafyasına hakim olan bu yörünge, 5A kapsama alanı ile Türkiye’ye yeni imkanlar doğuracak.

Türksat 5A

Buna nazaran yeni uydu, Orta Asya ülkelerinden, balkanlara, Orta Doğu ve Kuzey afrika ülkelerine kadar değerli bir alana yayın yapabilme kapasitesine sahip. 5A sonrası fırlatılacak Türksat 5B ile birlikte internet suratı 56 Gbps’ye çıkacak.

5A ile birlikte Türkiye yerli ve ulusal uydu teknolojilerini birinci kez bu uyduda bir ortaya getirdi. TAI (Turkish Aerospace Industries) ile birlikte geliştirilen uydu da yüzde 20 oranında yerli teknolojiler kullanıldı.

Daha evvel yabancı firmalara üretilen uydularımız, yeniden 2021 yılının Haziran ayında fırlatılması planlanan 5B ile birlikte çok daha fazla yerli hale gelecek.

Türkiye 6A sonrası 2022 yılında uzaya fırlatmayı planladığı 6B uydusu için ise yüzde yüz yerli teknolojileri kullanmayı amaçlıyor. Fırlatma saati saat 4.27 olan Türksat 5A fırlatması ile ilgili görüşlernizi yorumlara bırakabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI