e
sv

Türksat 5A haberleşme uydusu uzayda! İşte fırlatılış manzaraları

turksat 5a haberlesme uydusu uzayda iste firlatilis manzaralari jJ4ss8he | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türksat 5A haberleşme uydusu uzayda! İşte fırlatılış manzaraları

Türkiye’nin yeni uydusu Türksat 5A uzaya fırlatıldı. Uydumuz bu sabah saatlerinde SpaceX’in Falcon 9 roketiyle yörüngeye taşındı. Türkiye, 2015’ten beri birinci defa uzaya uydu göndermiş oldu.

Türksat 5A uydusu saat 5.15’te fırlatıldı ve fırlatılışının 35. dakikasında birinci sinyal geldi. 5A uydumuz, yörüngeye oturabilmek için 4 ay boyunca seyahat yapacak. Sonrasında uydunun testleri yapılacak ve uydu devreye girecek. Yılın ikinci çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 5A uydusunun akabinde 5B ve 6A uydularının fırlatılmasının geleceğini söz ederek “Şu anda imalatları tamamlanan ve testleri yapılan Türksat 5B uydumuzu da haziran ayında fırlatmayı planlıyoruz” tabirlerini kullandı. Yerli ve ulusal Türksat 6A ile ilgili çalışmaların da devam ettiğine dikkati çeken Karaismailoğlu, Türksat 6A’nın da 2022’nin birinci aylarında fırlatılmasının planlandığını bildirdi. Türkiye’nin ulaşım ve altyapıdaki başarılı çalışmalarına uzayda da devam ettiğini söyleyen Karaismailoğlu, “Dünyaya gücümüzü ve varlığımızı hissettiriyoruz. Bundan sonra da uzay ve uydu çalışmalarımız devam edecek’’ diye konuştu.

Türksat 5A

Türksat 5A, haberleşme uydusu olarak misyon yapacak. Hali hazırda gökyüzünde 3’ü haberleşme, 3’ü müşahede olmak üzere toplam 6 etkin uydumuz misyon yapıyor. Türksat 5A ile bu sayı 7’ye çıkacak.

Fırlatılış imajlarını ve Falcon 9 roketinin uydumuzu taşıdıktan sonra tekrar yeryüzüne inişini aşağıdaki görüntüden seyredebilirsiniz.

Türksat 5A ile ne değişecek?

Türksat uydusu Airbus Space tarafından üretildi. Uydu, 31 derece doğu yörüngesine yerleşecek. Evvelki uydularımızdan farklı olarak kimyasal yakıtlar yerine güneş panellerinden güç alıyor. Bu sayede elektrik gücü ve elektrikli itme sistemiyle yörüngedeki uydulara göre daha fazla hareket ömrüne sahip bir uydu olacak. 32 yıl boyunca hizmet verecek. Evvelki uydulara nazaran kapasitesi yüzde 45, ömrü 2 kat daha fazla.

Uydu yayınlarında şu anda 42 derece doğu yörüngesini kullanıyoruz. TV frekanslarımız buna nazaran ayarlı. 5A’nın devreye girmesiyle birlikte kanallarımızı 31 derece doğu yörüngesine çevirmemiz ve tüm kanalların frekansını yine girmemiz gerecek.

Türksat 5A

5a sayesinde daha geniş kapsama alanında yayın yapılacak. Yayınlar Avrupa ve Orta Doğu’nun çabucak hemen tamamını, Afrika’nın büyük bir kısmına iletilecek. Daha fazla kapasiteye sahip olacak. Böylelikle 5A üzerindeki kanal sayısı daha fazla olacak. Frekans maliyetleri ucuzlayacak. 8K yayınlar rahatlıkla yapılabilecek.

Benzer makaleler için: teknodeha.com

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI