e
sv

Türksat 5A Haberleşme Uydusu Uzaya Fırlatıldı

turksat 5a uydusu falcon 9 roketi ile uzaya firlatildi 8COlAUTZ | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türksat 5A Haberleşme Uydusu Uzaya Fırlatıldı

Görev süresi 15 yıl olması planlanan Türksat 5A , uzun bir bekleyişin ardından Space X’in ünlü Falcon 9 roketi ile fırlatıldı. Merakla beklenen fırlatma Florida’daki Cape Canaveral Uzay Fırlatma Merkezi’nden gerçekleşti.

Türksat 5A Uzaydaki Hareketine Resmen Başladı

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Fransız Airbus D&S firması ile geliştirdiği Türksat 5A haberleşme uydusu, SpaceX firmasına ait olan ünlü Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatıldı. %20’lik bir yerlilik hissesine sahip olan uydu, yaklaşık dört aylık bir seyahatin ardından yörüngedeki pozisyonuna yerleşecek. O zamana kadar uydudan sinyal alınabilecek ancak genel kullanıma açılmayacak.

Bu uydu hareket ömrü ile 31 derece Doğu yörüngesindeki yörünge ve frekans haklarımızı 30 yıl gibi uzun bir süre boyunca koruma altına alacak. Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Orta Batı Afrika, Karadeniz’i ve Ege Denizi’ni kapsayan bir coğrafyada TV yayıncılığı ve data haberleşmesi hizmetleri sunacak olan uydu, 10 kW gücüne sahip olacak. Bu da Türkiye’nin haberleşme tarafında büyük bir adım attığını gösteriyor. Böylesine zorlu bir pandemi döneminde takdir edilecek bir atılım.

Türksat 5A haberleşme uydusu teknodeha

Türkiye’nin dördüncü jenerasyon uydusu olan Türksat 5A’nın hareket ve hizmet ömrü, öbür uydularımıza kıyasla çok daha uzun olacak.

Peki ya sizlerin bu konu hakkındaki düşünceleri nedir?

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI