e
sv

Türkiye’nin Milli Uzay Programı Ayrıntılı Bir Şekilde Açıklandı

turkiyenin milli uzay programi aciklandi iste ayrintilar dAc3NLWh | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye’nin Milli Uzay Programı Ayrıntılı Bir Şekilde Açıklandı

Türkiye’nin Ulusal Uzay Programı bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmen tanıtıldı. Yeni kuşak Uzay Yarışı’nda Türkiye’yi başkan ülkelerden birisi haline getireceği söylenen Uzay Programı’nın ayrıntılarında değişik birçok kısım bulunuyor.

“Hedefler bir hayal eseri değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Uzay Programı hakkında konuşmasından satır başları şu halde:

“Ülkemizin uzaydaki hak ve menfaatlerini nasıl koruyacağımızı, gelecek 10 yılı nasıl şekillendireceğimizi birazdan açıklayacağız. Paylaşacağımız maksatlar bir hayal eseri değil. Havacılık ve uzay teknolojilerinde bugüne kadar başardıklarımızın bir üst noktaya taşınmasıdır.

Ülkemizin kozmik rekabetteki gayreti 1985’ten bu yana sürüyor. Bu uğraşın altyapısını ise son 18 yıldaki yatırımlarımızla oluşturduk.

Milli uzay programı

Bugün her alanda olduğu üzere uzay çalışmalarında çok daha güçlü bir Türkiye var. Kendi imkanlarımızla ürettiğimiz ve 2021 yılında uzaya fırlattığımız istihbarat uydumuz Göktürk-2 bunun birinci örneklerinden biridir. Böylelikle dünyada uydu üretme kabiliyetine sahip sayılı ülkeler ortasına girdik.

Sırada Göktürk-3 var. Gece gündüz fark etmeksizin, yüksek çözünürlüklü manzara elde edebilecek bu uydumuzun planlamalarına devam ediyoruz. Birinci yerli ve ulusal yüksek çözünürlüklü yer müşahede uydumuz İMECE’nin de entegrasyon işleri tamamlandı, testleri sürüyor. İnşallah 2021 yılında bu uydumuzu da uzaya fırlatacağız.

Müşahede uydularında kazandığımız deneyimle haberleşme uydularını da kendi imkanlarımızla üreterek bu kabiliyete sahip 10 ülkeden biri olmakta kararlıyız.

İnşallah yerli ve ulusal imkanlarla ürettiğimiz birinci haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı da 2021’de uzaydaki yörüngesine yerleştireceğiz. Uydu teknolojisini alt bileşenleri üretmek konusunda da ağır çalışmalar içerisindeyiz.”

milli uzay programi tekno deha | Tekno Deha

Erdoğan’ın sözleriyle Türkiye’nin uzaydaki 10 amacı

 1. “Milli Uzay Programı’ndaki birincil ve en değerli amacımız Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Ay’a birinci teması gerçekleştirmektir Birinci maksadımız Ay’a birinci teması gerçekleştirmektir. Hazırlıklarına başladığımız Ay amacını 2 basamakta gerçekleştireceğiz. 2023 sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi ulusal ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz. Türk mühendislerinin Ay’a inişi başaracaklarını tüm kalbimle inanıyorum. 2028’de planladığımız ikinci etapta aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak, birinci fırlatmayı bu ulusal roketlerimizle yapacağız.”
 2. “Milli Uzay Programı’ndaki ikinci amacımız, yeni jenerasyon uydu geliştirme alanında dünya ile rekabet edebilecek ticari marka ortaya çıkarmaktır. Ulusal Uzay programında üçüncü amacımız. Türkiye’ye ilişkin bir bölgesel konumlama sistemi geliştirmek. Medeniyet coğrafyamızın sembolü hilali, al bayrağımız ile Ay’a göndermenin gururunu milletimize yaşatacağız.”
 3. “Dördüncü amacımız uzaya erişim sağlamak ve uzay işletmesi limanı kurmaktır. Uzay’da bağımsız güç olmanın yolu buradan geçiyor.”
 4. “Beşinci gayemiz ‘uzay havası ya da meteorolojisi olarak tabir edilen alana yatırım yaparak, uzaydaki yetkinliğimizi artırmaktır. Kablosuz yayınlar, haberleş petrol boru sınırları bu değişimden önemli ziyanlar görebiliyor.”
 5. “Altıncı maksadımız; Türkiye’yi astronomik müşahedeler ve uzay objelerinin yerden takibi hususlarında daha ileri bir düzeye ulaştırmaktır. Uzay objelerinin takibi ve kayıt altına alınmasına katkıda bulunacağız.”
 6. “Yedinci amacımız ülkemizde uzay sanayii iktisat sistemini daha da geliştirmektir.”
 7. “Uzay programımızdaki sekizinci amaç, bir uzay teknolojisi geliştirme bölgesi kurmaktır. Türkiye’yi uzay teknolojilerinin üretebilen ve ticari olarak rekabet edebilen bir ülke haline getireceğiz.”
 8. “Dokuzuncu amacımız uzay alanında faal ve uzman insan kaynağımızı geliştirmektir. Uzay seyahatinin da vazgeçilmezi insandır. İlgili kuruluşlarımızla programlı gideceğiz.”
 9. “10. ve son amacımız ise uzaya bir Türk vatandaşımızı göndermektir. Madem bir vatandaşımız uzaya gidecek, artık astronot, kozmonot sözlerine Türkçe karşılık bulmak gerekiyor. Uzaya bir vatandaşımızı göndermeyi, turistik seyahat olarak değil, gelecek kuşaklara yol gösterecek bir bilim misyonu olarak tasarlıyoruz.”

Türkiye’nin milli uzak programından den bahsettiğimiz yazımız buraya kadardı, sizin bu uzay programı hakkında görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve daha fazlasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.