e
sv

Türkiye’de Koronavirüs Aşısı Olanların Sayısı 1 Milyonu Aştı!

turkiye asilama alaninda ilk 10 ulke arasinda tekno deha | Tekno Deha
avatar

Barış Yalçın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sağlık Bakanlığının kaç kişinin koronavirüs aşısı olduğunu gösteren internet sitesi, 1 milyon sınırının geçildiğini gösteriyor. Aşılama büyük bir hızla devam ederken Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu öncelik listesinin; birinci aşaması tamamlanmış olup sıra ikinci aşamaya geldi.
Turkiyede Asi Olanlarin Sayisi 1 Milyonu Asti | Tekno Deha

Dünyayı saran koronavirüs salgınıyla ilgili geçtiğimiz hafta ülke olarak yeni bir sürece girmiştik. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sinovac tarafından üretilen CoronaVac adlı Çin aşısının toplu olarak aşı yapılmaya başlanacağını duyurdu ve bu açıklamadan çok az bir süre sonra da sağlık çalışanlarımız, aşı olmaya başladı. Edinilen son bilgilere göre an itibarıyla 1 milyonu aşkın vatandaş, koronavirüs aşısı oldu.

Sağlık Bakanlığı, aşılama süresince vatandaşların hem aşıyla ilgili bilgi sahibi olmasını sağlamak hem de kaç kişinin aşılandığını göstermek için bir web sitesi oluşturmuştu. Bu internet sitesi, 20 Ocak itibarıyla 1 milyon sınırının aşıldığını bizlere gösteriyor. Saat 16.50 itibarıyla Sağlık Bakanlığının verilerine göre aşı olan vatandaş sayısı, 1.041.646 olarak kaydedilmiş durumda.

Turkiyede Asi Olanlarin Sayisi 1 Milyonu Asti | Tekno Deha

Aşılama sürecinin birinci aşamasının, ikinci sırasındayız

Sağlık Bakanlığı, aşılamanın sağlıklı bir şekilde devam ettirilebilmesi için bir öncelik sıralaması belirledi. Bu öncelik sıralamasında 4 farklı aşama ve bu aşamalar arasında da farklı sayıda sıralamalar var. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamalara göre Türkiye, aşılama sürecinin birinci aşamasının ikinci sırasına geçti. Peki bu ne demek? Şu an kimler aşı oluyor?

Öncelik sıralamasının ilk sırasında, sağlık çalışanları var. Verilere göre, bu aşamanın tamamlandığı ifade ediliyor. Şimdiyse yaşlı, engelli ve koruma evlerinde yaşayanlar ile orada çalışan vatandaşlar aşı oluyorlar. Bu aşamanın da tamamlanmasıyla birlikte 65 yaş üstü vatandaşlar aşı olmaya başlayacak. Bu aşamada ise 6 sıra oluşturan Sağlık Bakanlığı, 90 yaş ve üzeri olan vatandaşlardan başlayarak kademe kademe aşıları yapacak. Bu sırada tamamlandıktan sonra birinci aşamanın sona gelmiş olacağız. Bundan sonra ise hizmet sektörünün sürdürülmesini sağlayan kimseler, 50 ila 64 yaş arasında olan vatandaşlar, kronik rahatsızlığı olan kişiler ve diğer kalan gruplar aşılanacak. Son aşamaya gelindiğinde ise kendine sıra gelmiş olup aşılanmamış vatandaşlar aşı olacaklar.

 

Siz değerli okurlarımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Sağlık Bakanlığı süreci idare edebiliyor mu? Yorumlarınızı bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Benzer makaleler için buraya tıklayın.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Türkiye’de Koronavirüs Aşısı Olanların Sayısı 1 Milyonu Aştı!