e
sv

Türkiye , yeni kuşak konsolların en kıymetli olduğu ülkelerden biri

turkiye yeni kusak konsollarin en kiymetli oldugu ulkelerden biri | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

Ülkemizde oyun konsollarına gümrük vergisi uygulandığı için yeni kuşak konsollar, eski nesile nazaran oldukça değerli fiyattan ülkemize giriş yaptı. Yapılan araştırmaya nazaran Türkiye, yeni jenerasyon konsolun en kıymetli olduğu ülkelerden biri.

Picodi.com araştırma grubu, yeni jenerasyon konsolların dünya genelindeki fiyatını kıyasladı. Yeni kuşak konsolların zirve modeli olan PlayStation 5’in disk girişli standart versiyonu ve Xbox Series X’in fiyatı incelendi. Araştırma 34 farklı ülkede Microsoft ve Sony’nin resmi satış fiyatlarına nazaran yapıldı.

Türkiye’de PlayStation 5 ve Xbox Series X modelleri 8300 TL’ye satılıyor. Microsoft’un düşük donanımlı yeni kuşak konsolu Xbox Series S ise 5399 TL’ye satılıyor. Bu model, araştırmaya dahil edilmemiş.

Türkiye, 34 ülke ortasından PlayStation 5’in en kıymetli olduğu 5. ülke pozisyonunda. Xbox Series X’in ise en kıymetli olduğu 2. ülkeyiz.

Her iki konsol da en ucuz Kanada’da satılıyor. Kanada’da PS5 3860 TL’ye, Xbox Series X 3680 TL’ye satılıyor. PS5’in en kıymetli olduğu ülke, 11090 TL’lik fiyatla Ukrayna. Xbox Series X’in en kıymetli olduğu ülke 10140 TL’lik fiyat etiketiyle Arjantin.

turkiye yeni nesil konsollarin en pahali oldugu ulkelerden biri128198 1 | Tekno Deha

Konsollarda online oyun oynamak için PS Plus yahut Xbox Live Gold servisine abone olmak gerekiyor. Picodi, 1 yıllık abonelik masrafını da karşılaştırdı. Türkiye 12 aylık PS Plus aboneliğinin ve 4×3 aylık (12 ay) Xbox Live Gold aboneliğinin en ucuz olduğu ülke.

Konsol fiyatı ve 1 yıllık dijital servis aboneliğini birleştirdiğimizde Türkiye’de PlayStation konsolunu kullanmak için 8480 TL, Xbox Series X kullanmak için 8600 TL’lik bir bütçeye sahip olmak gerekiyor. Aşağıdaki fotoğraftan da göreceğiniz üzere Türkiye, değerli ülkeler ortasında yer alıyor. En ucuz ülke ise Kanada.

turkiye yeni nesil konsollarin en pahali oldugu ulkelerden biri128198 2 | Tekno Deha

 

 

Misal makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI