e
sv

Türkiye Uzay Ajansı ‘nın Şaşırtıcı Uzay Mesajı

bakan varanktan merak uyandiran uzay paylasimi cAmtfULT | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye Uzay Ajansı ‘nın Şaşırtıcı Uzay Mesajı

Türkiye Uzay Ajansı, iki yıl sonra birinci sefer twitter üzerinde paylaşım yaptı. İstikbal Gölerdedir etiketiyle yapılan paylaşım sonrası Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank‘tan da değişik bir paylaşım geldi. Uzay Ajansı’nın paylaşımını alıntılayan bakan: “Hazır mısınız?” halinde bir paylaşımla heyecanı artırdı.

Türkiye Uzay Ajansı twitter paylaşımı yeni bir atılıma mı işaret ediyor?

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) 2018 yılında kuruldu. Son vakitlerde ise Türkiye’nin uzay çalışmalarına yük verdiği konuşuluyordu. Son olarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve bölge ülkelerine hizmet edecek bir Uydu Fırlatma Tesisi muştusu vermişti.

Türkiye Uzay Ajansı

Şimdi yapılan bu paylaşımın ne manaya geldiği ortaya çıkmış değil. Lakin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank‘ın da “Hazır mısınız?” paylaşımı, çok yakında uzay teknolojileri manasında Türkiye’nin kıymetli bir atılım yapacağı manasına gelebilir. Bu paylaşılan kısa görüntüde 9 Şubat tarihi verilmiş durumda. Bu tarihte nasıl bir gelişme ile karşı kalacağımız ise merak konusu.

Daha evvel de Roketsan tarafından, birinci kere uzay sonuna kadar dayanan roket için birinci denemeler yapılmıştı. Buna nazaran 130 km irtifaya kadar çıkan roket için Cumhurbaşkanı Erdoğan:

“Milli olarak geliştirilen sıvı yakıtlı roket motoru teknolojisinin birinci uzay denemelerine başlayacağımızın muştusunu vermek istiyorum.

Yerli uydumuz uzaya fırlatıldığında ülkemize inançlı bilgi akışı sağlayacak. Ulusal teknolojilerle fırlattığımız birinci yerli roketimiz 130 km sonuna çıkarak uzay sonu kabul edilen 100 km sonunu aştı. Böylelikle Türkiye kendi teknolojileriyle uzaya birinci adımını attı. Artık yerli ve ulusal teknolojilerle uzay ligindeyiz.” halinde açıklama yapmıştı.

Türkiye Uzay Ajansı

Bu yapılan paylaşımın, Roketsan tarafından denemesi yapılan  hu roketle ilgili olup olmadığı ise merak konusu. Türkiye Uzay Ajansı tarafından Twitter üzerinden yapılan İstikbal Göklerdedir paylaşımını nasıl buldunuz? Sizce TUA nasıl bir sürprizle karşımıza çıkacak?

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.