e
sv

Türkiye Aşılama Alanında İlk 10 ülke İçerisinde

turkiye asilamada birinci 10 ulke icerisinde RBFrsyKQ | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye Aşılama Alanında İlk 10 ülke İçerisinde

Türkiye birkaç günlük koronavirüs aşılamasıyla, haftalardır aşı uygulayan çok sayıda ülkeyi geride bıraktı. En çok aşılama yapan ilk 10 ülke ortasına girdi. Türkiye’de koronavirüs aşılaması 14 Ocak’ta başladı. Aşılama süratle devam ederken Türkiye birkaç gün içinde, uzun bir müddettir aşılama yapan Fransa, Danimarka, Arjantin üzere ülkeleri geride bıraktı. Türkiye En çok aşı uygulayan ilk 10 ülke arasına girdi

Aşılamalar hafta sonu 81 vilayette devam ediyor. Böylelikle yalnızca ilk 4 günde 1 milyona yakın kişinin aşılanması bekleniyor.

Sağlık çalışanlarının aşılamasının önümüzdeki hafta tamamlanması bekleniyor.

Grip yahut zatürre aşısı olanlar koronavirüs aşısı olabilir mi ?

Aşılama Tekno Deha

Grip yahut zatürre aşısı olanların koronavirüs aşısı yaptırmasında sakınca yok. Fakat ortadan en az 2 hafta geçmesi gerekiyor. Aşının içeriğindeki bir unsura alerjisi olanlara aşının yapılması önerilmiyor.

Kronik rahatsızlığa bağlı atak periyotlarında de aşılama bir müddet erteleniyor. Yumurtaya alerjisi olanların ise inaktif aşıyı yaptırmasında bir sakınca yok.

Aşı randevusu nasıl alınır ?

Aşı yaptırmak isteyenlerin, internet yahut akıllı telefon uygulaması e-Nabız üzerinden aşı listesinde olup olmadığını denetim etmesi gerekiyor. Kişi şayet aşı olacaklar listesinde görünüyorsa Merkezi Tabip Randevu Sistemi üzerinden “randevu talebi oluştur” butonuna basarak randevu talebi oluşturabilir. Bilgisayar kullanamayan ve akıllı telefonu olmayanlar ALO 182 sınırı üzerinden randevu oluşturabilecek.

Aşı olanlar 15 dakika bekleyecek

Aşılama tüm hastanelerde kurulan aşı uygulama odalarında yapılacak. Kalabalık oluşmaması için aşı olacak şahısların hastane ya da aile sağlık merkezlerine tek başına gitmeleri gerekiyor. Sağlık sorunu olan ya da tek başına gidemeyenler yanında bir kişi götürebilecek.

Aşı olanlar sonrasında, beklenmedik bir alerji oluşumu yahut tansiyon problemine karşı 15 dakika beklemeye alınacak. Aşı olanlara bir sonraki gün de rastgele bir şikayeti olup olmadığını sorgulayan kısa bildiri gönderilecek. Şikayet halinde bireyler en yakın sağlık merkezine gidebilecek.

Aşıda öncelikli kümeler

Sağlık Bakanlığı aşılama kısmında izlenecek yol haritasını şema ile sitesinden paylaştı. Aşılar yaş, kronik rahatsızlık ve çalışılan bölüme nazaran 4 etapta uygulanacak. Evvel sağlık çalışanları ve 65 yaş üstündekiler, akabinde riskli ve kritik işlerde çalışanlar aşılanacak. Sonra kronik hastalardan başlanarak 18 yaşından büyük herkes aşılanacak.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.