e
sv

Türk Teknoloji Şirketi İnsansız Helikopter Üretti!

Türk Teknoloji Şirketi İnsansız Helikopter Üretti!
avatar

Ali Akpoyraz

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türk teknoloji şirketi olan Titra Teknoloji, askeri ve sivil alanlarda görev yapması için, yüksek yük taşıma kapasitesine, yüksek uçuş süresine ve yüksek menziline sahip bir insansız helikopter üretti.

 

Türk Teknoloji Şirketi İnsansız Helikopter Üretti!

 

Titra Teknoloji Üst Yöneticisi Selman Dönmez‘in yaptığı açıklamada 2016 yılında kamuya hizmet vermek için kurulan SBI Bilişim‘in grup firması olarak faaliyet gösterdiğini söyledi.

 

Türk Teknoloji Şirketi İnsansız Helikopter Üretti!

 

Yapılan açıklamanın devamında ülkemize faydalı teknolojiler kazandırmak ve yeni teknolojiler transfer etmek için yola çıktıklarını, bilişim alanında yaptıkları çalışmalar ile gruplarını büyüttükten sonra savunma sanayisine yönelik faaliyetler yürüttüklerini ve sonucunda bu yıl Titra Teknoloji‘yi de açtıklarını belirttiler.

 

Türk Teknoloji Şirketi İnsansız Helikopter Üretti!

 

İnsansız teknolojilerde boş bir alan gördükleri insansız helikopterlere yönelik çalışma yapmayı düşündüklerini belirten Selman Dönmez şu kelimeleri kullandı:

“Yüksek yük taşıma kapasiteli, uzun süre havada kalabilen, yakıt motorlu, yüksek irtifalarda uzun menzilli uçuş yapabilen bir platform ihtiyacı olduğunu gördük. Bunun hem sivil hem askeri alanda ciddi bir ihtiyacı karşılayacağını fark ettik. Sürü alanında yaptığımız çalışmalarla platformları çok iyi tanıdık. Orada geliştirdiğimiz yetenek ve kabiliyetlerle, yetiştirdiğimiz mühendislerle bu projeye başladık.” dedi.

 

Türk Teknoloji Şirketi İnsansız Helikopter Üretti!

 

Geliştirdikleri helikopteri “İnsanlı olarak uçan bir platformun insansızlaştırılması” olarak tanımlayan Selman Dönmez teknik özelliklerini şöyle anlattı:

“Odaklandığımız temel teknoloji ve çözüm, insansızlaştırabilme yeteneği. 190 kilograma kadar iki insan taşıyabilen ve 3 saat kadar havada kalabilen bir platformdu. Global marketten insanlı bir platformu satın aldık ve Belarus menşeli bir mühendislik firmasıyla iş birliği yaparak dönüşüm sürecini başlattık.” dedi.

 

yasam turkler insansiz helikopter uretti ureticiler sahnede teknodeha.com | Tekno Deha

 

Ayrıca yine Selman Dönmez helikopter hakkında neler yaptıklarını açıkladı.

Uzun sürede havada kaldığı için motor performansının arttırılması gerektiği, bu yüzden motorda bazı modifikasyonlar yaptıklarını söyledi. Normalde insanlar tarafından kontrol edilen fonksiyonları insansız olarak yapmak için elektromekanik ekipman modernizasyonu gerçekleştirdiklerini ifade etti. Çalışmalarının sonucu olarak 800 ila 850 kilometre uçuş menziline, 15 bin feetten fazla uçuş irtifasına sahip olduğunu, 7-8 saatten fazla havada kalabildiğini ve ayrıca 160 kilograma kadar faydalı yük taşıyabileceğini söyledi.,

 

yasam turkler insansiz helikopter uretti gorusme ani teknodeha.com | Tekno Deha

 

Helikopter konusundaki asıl hedeflerinin insansızlaştırma sürecinin gerçekleştirdiklerini ortaya koymak olduğunu vurgulayan Selman Dönmez, ilk aşamada bunu başardıklarını söyledi. Sonraki aşamalarda projenin seri üretiminin Türkiye’de gerçekleştirilmesine yönelik adımları planladıklarını dile getiren Selman Dönmez, yerlilik oranını giderek arttıracak çalışmalara devam edeceklerini ifade ederken bunları konuştu:

“Hedefimiz 2021 yılının sonlarına doğru seri üretime geçmek. Burada bir insansızlaştırma yaptık. Bu, envanterdeki herhangi bir platformun da insansızlaştırılabileceğinin göstergesi. Bir platformun dönüşümü 6-8 ay kadar süre alabilir. Bu platform hali hazırda uçuşa hazır, testleri gerçekleştirilmiş ve teknolojisi doğrulanmış bir platform niteliği taşıyor.” dedi.

Benzer makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Ömer
  10 ay önce

  Tebrikler çok güzel olmuş emeğinize sağlık.

  yorum beğen
 • Mert
  10 ay önce

  Teşekkürler çok güzel olmuş elinize sağlık.

  yorum beğen
 • Aysima
  10 ay önce

  Eline sağlık çok güzel olmuş.

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Türk Teknoloji Şirketi İnsansız Helikopter Üretti!