e
sv

Türk Bilim İnsanlarından Yeni Koronavirüs Tanı Kiti

turk bilim insanlari idrar orneginden 15 saniye sonuc veren kovid teshis kiti gelistirdi 53AiOIqV | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türk bilim insanları idrar örneğinden 15 saniye sonuç veren Kovid teşhis kiti geliştirdi

Bütün Dünya’yı tesiri altına koronavirüs pandemisi devam edereken aşı çalışmalarının yanı sıra teşhis kiti çalışmalarında da olumlu gelişmeler yaşanıyor. Türk bilim insanları idrar örneğinden virüsü tespit edebilen ve yalnızca 15 saniyede sonuç veren kit geliştirdi.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Serhan Kurtulmuş, koronavirüsü idarda tespit edebilen kit geliştirdiğini açıkladı. Hamilelik testlerine misal formda yapılan teşhis kitinin, koronavirüsü 15 saniyede yüzde 96 güvenilirlikle tespit edebildiği tez ediliyor.

İdrar teşhis kiti

turk bilim insanlari idrar orneginden 15 saniye sonuc veren kovid tani kiti gelistirdi128539 1 | Tekno Deha

Dr. Kurtulmuş, “Sars Cov-2 virüsüne özel amino asit ve ikincil mikroprotein yapıların, özel bir reaktan sayesinde idrarda tespiti prensibine dayanan ve bu nedenle ismini foaming (köpük) test koyduğumuz bu testi yapma emelimiz insanların en süratli ve en gerçek biçimde koronavirüs enfeksiyonu açısından taranmasının sağlanmasıdır. Bu sayede virüs yükü olanların süratlice tedaviye alınabilmesi, virüs yükü olmayanların da günlük olağan hayatlarına devam etmeleri suretiyle iş gücü kayıplarının olmaması, tedavi gören hastaların da tedavi süreçlerinin kolaylıkla denetim edilebilmesidir. Bu test ile 15 saniyede sonuç alınıyor ” sözlerini kullandı.

Birinci etapta 160 hasta üzerinde test yaptıklarını belirten Kurtulmuş, “Hastanede yapılmış test sayısı 5.000’inüzerinde. Cam tüpün içerisine toz dolum teknolojisi de hiçbir yerde yok. Hedefimiz sağlıklı ve sıhhatsiz insanları çok çabuk biçimde tarayarak nitekim hasta olanları tespit etmek. Beşerler,sağlık işçisine gerek duymadan meskende tek başlarına kendilerine ya da yakınlarına bu testi rahatlıkla uygulayabilirler ” açıklamalarında bulundu.

ARGE’si Sıla Küme tarafından yapılan yeni testin Sıhhat Bakanlığı tarafından onay aldığını, Ankara’daki tesislerde günlük 150.000 adet üretilebileciğini, teste Avrupa, Güney Amerika, Afrika ve Orta Asya ülkelerinden talep olduğunu ekleyelim.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI