e
sv

TSE ’den İkinci El Telefon Satışı İçin Yeni Standart

tseden ikinci el telefon satisi icin yeni standart qv1dFQwA | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

TSE ’den İkinci El Telefon Satışı İçin Yeni Standart

İkinci el telefon satışları için aylardır çalışma yapan Türk Standart Enstitüsü(TSE) uygulamanın altyapısı için rapora tamamladı. Tamamlanan raporda, ikinci el yenileme merkezleri için 5 başlık ve 52 unsur bulunuyor. TSE’nin kuralları belirlediği rapor kesimin görüşüne de açıldı.

İkinci el telefon satışı için yeni düzenleme

TSE’nin kesimin görüşüne açtığı rapor internet sitesi üzerinden yayımlandı. Dünya’dan Çiğdem Yücesoy Subaşı’nın haberinde yer verdiği ayrıntılara nazaran TSE tarafından standartların belirlendiği yeni raporda yetkilendirme mart ayında başlıyor ve birinci satış içinse haziran ayı işaret ediliyor.

Bildiğiniz üzere Türkiye’deki vergi sistemi ve yurtdışından gelen milyonlarca elektronik eser sebebiyle fiyatlar epey yüksek. Bu nedenle insanların büyür bir çoğunluğu yeni bir elektronik aygıt almak yerine ‘temiz ikinci el’ eserlere yöneliyor.

Hal bu türlü olunca ikinci el piyasasında da büyük bir hareketlenme oldu. Bu hareketlenme rüzgarını gerisine alan binlerce satıcı yüksek fiyattan kalitesiz eserlerin de satışını gerçekleştirmeye başladı. Şikayetlerin artmasıyla bir arada birinci etapta Ticaret Bakanlığı olaya el atmış ve 22 Ağustos 2020 tarihinde “Yenilenmiş Eserlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

TSE Tekno Deha

Konun ikinci ayağında ise TSE bir standart belirlemek ismine kolları sıvadı. Kullanılmış cep telefonlarının ve tabletlerin yenilenmesi, sertifikalandırılması ve tekrar satışa sunulmasını sağlayacak yenileme merkezleri için standartlar belirlendi. Bu kapsamda ikinci el piyasasına kıymetli bir adım olarak kayıtlara geçeceği söylenen düzenlemenin diğer bir tarafı daha var.

Buna nazaran düzenleme sayesinde kullanım ömrü dolmamış elektronik eserlerin tekrar iktisada kazandırılması hedefleniyor.

Temelde bu sistem tüketicilerin uygun fiyatla inançlı bir halde ikinci el telefonlara ve tabletlere ulaşması için oluşturuldu. Taşınabilir İrtibat Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Lideri Mustafa Kemal Turnacı:

”Hem satmak hem de satın almak için yasal olacak bu kanallar ikinci el için muteber adresler olacak. Şu anda satmak isteyip de sağlam bir kanal bulamayan tüketicilerin elinde bulunan taşınabilir aygıtlar için ertelenmiş bir talep var. Faaliyete geçtiğinde bu merkezlere ağır bir talep olacak” diyor.

TSE Tekno Deha

Yenilenmiş ikinci el cep telefonları için en az bir yıllık garantisi mühletinin sağlanması kuralı koyuldu. Bu sayede garanti evrakı teminat haline getiriliyor. Bunun yanı sıra garanti evrakı yazılı olarak yahut kalıcı bir formda bilgi halinde ulaştırılacak.

Yenileme merkezleri ikinci el telefonu kullanıcıdan alırken bir dizi süreçten geçirecek. Öncelikle kullanıcıyla olan illiyet bağı kaldırılacak. Gerekiyorsa aygıtlar onarılarak sonraki kullanıcıya hazır hale getirilecek.

Telefonunu merkeze satış için getirecek kullanıcıya değerleme sonucu beş iş günü içinde tamamlanarak bildirilecek. Satıcıdan alınan kullanılmış telefonun tüm süreçleri tamamlandıktan sonra sertifikalandırılarak tekrar satışa çıkarılacak.

Yenileme merkezi olmak isteyen işletmeler ise hem işçi yeterlilik kaidelerini hem de tesisin başka standartlara uygunluğuna dair TSE’den belgelendirme alması gerekiyor. TSE’den alınacak uygunluk dokümanı ile Ticaret Bakanlığından yenileme yetki evrakı alabilecek ve sonrasında ise faaliyete başlayabilecek.

Turnacı tıpkı vakitte yüzde 18 olan KDV’nin ikinci el telefonlarda bu düzenlemeyle birlikte yüzde 1’e kadar indirilmesinin talep edildiğini söylüyor.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.