e
sv

Trump Destekçisi Uygulama Çevrimdışı Kalacak

trump destekcisi uygulama cevrimdisi kalacak EF7NjKlV | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Trump Destekçisi Uygulama Çevrimdışı Kalacak

Donald Trump ‘ın destekçilerinin ve çok sağcıların, ABD Kongre Binası‘ndaki 6 Ocak isyanını planlamak için kullandığı toplumsal medya uygulaması Parler, geçtiğimiz günlerde hem App Store tarafında hem de Google Play tarafında askıya alınmıştı. Bu hareketin akabinde bir atılım de Amazon tarafından geldi.

Parler’a bir atılım de Amazon’dan geldi

AWS şirketi ile Parler‘a barındırma hizmeti sağlayan Amazon, uygulamanın barındırma hizmetlerini askıya alacağını açıkladı. Bugün yürürlüğe girecek bu uygulama için Amazon’un daha evvel Parler’a durumu aktardığı da söyleniyor. Bu durum sonucunda toplumsal medya uygulaması Parler, şayet öteki bir barındırma hizmeti edinemezse, bugünden itibaren çevrimdışı kalacak.

Trump

BuzzFeed News’te yer alan bilgiye nazaran, Amazon Web Services Trust and Safety grubunun bir üyesi, Parler’a şirket kurallarını ve hizmetlerini ihlal ettiğini bildirdi ve Amazon’un, durumun gidişatına ikna olmadığını ekledi. Parler’ın platformunu sadece gönüllüler grubuna dayanarak faal bir halde yönetebileceğini açıkladı.

Ayrıyeten Parler’a gönderilen gerekli mesaj, şöyle devam ediyor; “Geçtiğimiz birkaç hafta içinde Parler’a şiddeti açıkça teşvik eden ve kışkırtan 98 tane örnek gönderdik. Parler’ın AWS hizmet koşullarına uymak için tesirli bir süreci olmadığı ortada. Birebir vakitte Parler’ın hala içerik denetleme konusundaki pozisyonunu belirlemeye çalıştığı görülüyor. Parler, hizmet kurallarımıza uyamadığından ve kamu güvenliği açısından çok gerçek bir risk teşkil ettiğinden, Parler’ın hesabını 10 ocak Pazar 23:59 itibariyle askıya almayı planlıyoruz

Trump

Parler tarafında bu mevzuya ait açıklama gecikmedi, Parler’ın CEO’su John Matze, Cumartesi akşamı askıya almayı doğruladı ve “Pazar gece yarısı Amazon sunucularımızı kapatacak, biz sıfırdan ve tekrar inşaa ederken Parler’ın, internette bir hafta kullanılamayacak olma ihtimali var, Amazon’un altyapısına asla güvenmeyerek ve çıplak metal eserler inşaa ederek, bu çeşit olaylara aslında hazırlanmıştık” dedi.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.