e
sv

TP Vision Yeni Nesil P5 İşlemcili Televizyonlarını Tanıttı

tp vision 5 kusak p5 manzara islemcili televizyonlarini tanitti D5iVIqvI | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

TP Vision Yeni Nesil P5 İşlemcili Televizyonlarını Tanıttı

Geliştirilmiş imaj işlemcisi, Philips TV’nin 9636 ve 9506 serisindeki birinci Ambilight miniLED setlerinde de yer alacak. Her ortama ilişkin ışık şartlarında daha rafine bir imaj kalitesi performansı gayesiyle, yapay zeka işlevine ışık sensörü özelliği ve Sinema Algılama kategorisi de eklendi.

Televizyonun içinde bulunan yapay zeka fonksiyonu; geçtiğimiz 30 senede araştırma ve geliştirme takımı tarafından oluşturulan  veritabanındaki milyonlarca PQ test klibini tahlil ederek makine tabanlı öğrenme formülünü kullanıyor. Yazılım; PQ fonksiyonunun beş öğesi (kaynak, renk, kontrast, hareket ve keskinlik) ortasında daha yeterli bir istikrar oluşturmak için tasarlanmış.

 

TP Vision takımının PQ uzmanları; yapay zekanın, içeriği manzara/doğa, yüz/cilt tonu, hareket/spor, karanlık/kontrast ve öbürleri olmak üzere beş kategoriye ayırmak için kullandığı sistemin genel parametrelerini tanımlıyor. Yapay zeka, gerçeğe en yakın manzarayı oluşturmak için otomatik olarak yanlışsız kategoriyi seçerek beş PQ içeriğini tahlil yoluyla dengeyi sağlıyor.

5.nesil P5, sinema modunun dahil edilmesiyle, sinemaları otomatik olarak işaretliyor ve izleyicilere Home Cinema, Pure Cinema ve Sinema Maker Mode (FMM) seçenekleri sunuyor. TP Vision’un bu sefer de oldukça başarılı bir iş başardığını söyleyebiliriz.

Oyunseverler ve sporseverler de televizyonlarda bulunan Fast Motion Clarity özelliğini etkinleştirerek bir imajdan başkasına kademeli geçiş yapmasına imkan sağlıyor ve ekranda oluşabilecek bulanıklığı önleyebiliyor.

Fast Motion Clarity (FMC) özelliği, imajlar ortasındaki geçişlerde yapaylığı azaltarak ultra gerçekçi bir seyir tecrübesi sunarken, televizyonun gerçek panel suratı alışılmışın tersine 50Hz yerine 100Hz kullanıyor.

FMC özelliğinde bulunan 4 farklı mod (Kapalı, Hafif, Yüksek, Yapay Zeka) ortasından seçim yapılabiliyor.

HDR10+ Adaptive; HDR 10+ dinamik meta bilgileri ile gerçek vakitli ortam ışığı bilgisini birleştirerek parlaklık seviyelerini sahne sahne izleme ortamına nazaran otomatik olarak optimize etmeye imkan tanır. TP Vision görüntü anlamında geride kalmak istememişe benziyor.

Philips TV HLG, HDR10 ve HDR10 + kaynakları dahil olmak üzere güzelleştirilmiş HDR performansı sunan Dolby Bright Modunu kullanıyor. Philips TV, Dolby Vision kodunu içeren bu mod sayesinde HDR içeriğini düzgünleştiren yeni geliştirilmiş P5 yapay zeka işlemcisiyle, mevcut tüm HDR formatlarını destekleyen çok az sayıda üreticiden biri olmaya devam ediyor.

TP Vision tekno deha

5.nesil Yapay Zeka, hem SDR hem de HDR kaynaklı içeriği optimum kontrast sağlamak maksadıyla ortam ışığına uygun olarak ‘akıllı’ bir halde ölçüyor ve birleştiriyor.

Philips OLED806/856 modellerinde, geliştirilmiş 5.nesil yapay zeka sayesinde sadece Philips televizyonlarda bulunan ve OLED modellere özel olarak üretilmiş ‘anti-burn’ teknolojisi de yer alıyor.

2021 model yeni Philips OLED ve miniLED TV’lere, HDMI 2.1, e-ARC (Gelişmiş Ses Dönüş Kanalı), VRR (Variable Refresh Rate) özelliği, 40Hz’den 120Hz’ye kadar etkileyici bir süratte çıkabilen 4K imajın yanında Auto latency Mod’una ek olarak Freesync Premium Pro ve Auto Game modları da eklendi. TP Vision bir çok kullanıcıyı şaşırtacak gibi duruyor.

Televizyonlara eklenen Calman Ready özelliği, otomatik renk kalibrasyonuna kolay erişim sağlayarak televizyonun sanayi tarafından kabul edilen standartlarda renk doğruluğu kullanmasını sağlıyor. Calman Ready ayrıyeten ilgili yazılım yüklü bilgisayarlar ortasında da direkt ilişki kurabiliyor.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.