e
sv

Toyota , İki Kişilik Elektrikli Aracı C+Pod’u Satışa Sundu

toyota iki kisilik kompakt elektrikli araci cpodu satisa sundu OMvet6AH | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Toyota , İki Kişilik Elektrikli Aracı C+Pod’u Satışa Sundu

Hibrit araba denince birinci akla gelen üreticilerden biri olan Toyota, elektrikli araçların popülerliğini artırmak için C+pod ismini verdiği iki koltuklu ‘ultra kompakt’ bataryalı elektrikli aracını satışa sundu.

Toyota açıklamasına nazaran, şu anda hudutlu sayıda Japonya’da olmak üzere satılan araca öncelikle kurumsal kullanıcılar, mahallî hükümetler ve elektrikli aracın kullanımını artırmak üzere çalışmalar yapan öteki tertipler erişebilecek.

Toyota elektrikli araçların yaygınlaşması ismine yeni iş modelleri dahil olmak üzere farklı çalışmalar yapmayı planlıyor. Şu anda sonlu sayıda kullanılacak C+pod, 2022 yılından itibaren ise ferdî kullanıcılara da satışa sunulacak. Yeni C+pod’un şu anda kullanılmaya başlanmasıyla birlikte yalnızca elektrikli araçlar tarafından sunulan yeni hizmetler de tanıtıldı.

Yeni C+pod, kişi başına güç verimliliğini artıran bir mobilite seçeneği olarak iki koltuklu olacak halde tasarlandı. Buna ek olarak C+pod ile kurumsal kullanıcıların günlük kısa kullanımlarla müşterileri ziyaret etmesi hedefleniyor. Ayrıyeten kent içi yahut dağlık bölgelerde yaşayanlar için de inançlı ve etraf dostu bir ulaşım sağlıyor.

toyota iki kisilik kompakt elektrikli araci c pod u satisa sundu128270 1 | Tekno Deha

2,490 mm uzunluğa, 1,290 mm genişliğe, 1,550 mm yüksekliğe ve 1,780 mm dingil aralığına sahip aracın 3,9 metre dönüş çapı bulunuyor. Bu sayede dar alanda rahatça hareket yapabilen C+pod, tıpkı vakitte tek şarjla 150 km yol kat edebiliyor. 2 kişilik C+pod’un 9.06 kWh güce sahip lityum iyon bataryası 5 saatte büsbütün doldurulabiliyor. Ayrıyeten C+pod önünde yer alan girişle 10 saate kadar güç kaynağı olarak da kullanılabiliyor. Azamî 60 km/s sürate ulaşabilen C+pod’un 670 kilogram tartısı buluyor.

Toyota elektrikli araçları popülerleştirmek ismine eser gamını genişletiyor ve yeni iş modelleri için iş birlikleri ortaya koyuyor. Japonya’da birinci olarak C+pod, yürüme suratında ilerleyen elektrikli araç (Walking Area BEV) ve Toyota i-Road ile 200’den fazla kurumsal ve mahallî hükümet iş birliğiyle yeni ulaşım modelleri tecrübeleniyor.

Bu iş birliklerinin bir kesimi olarak tanıtılan C+pod, elektrikli araçlara has yeni hizmetlerle de öne çıkıyor. Bu hizmetlerden biri olan Toyota Green Charge ile CO2’siz elektriğe erişim sağlanıyor ve araç bu noktadan şarj edilebiliyor. Bununla birlikte, planlanan öbür hizmetler içerisinde turistler için seyahatleri teşvik etmek gayesiyle araç paylaşım hizmetlerini turist müracaat servisiyle kombine eden çalışmalar da yer alıyor.

Geriden itişli bir araç olan Toyota C+Pod’un başlangıç fiyatı 1,650,000 Japon Yeni (120.481 TL) olarak açıklandı.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI