e
sv

Tofaş Yapay Zeka Dayanaklı Araç İçi Sesli Asistan Geliştiriyor

tofas yapay zeka dayanakli arac ici sesli asistan gelistiriyor hhAKg9fP | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tofaş Yapay Zeka Dayanaklı Araç İçi Sesli Asistan Geliştiriyor

Tofaş ve Sestek iş birliğinde geliştirilen, Türkiye’nin birinci yapay zeka dayanaklı araç içi sesli asistanı için geri sayım başladı.

Türk otomotiv kesiminde bir birinci olacak Araç İçi Sesli Asistan Projesi, sürüş esnasında şoför ve sanal asistan ortasında sesli diyalog kurulmasını sağlayacak. Proje, ses ve yapay zeka teknolojileri şirketi Sestek ile birlikte hayata geçirilecek. Tofaş Fabrikası’nda üretilen binek ve hafif ticari araçlarda kullanılabilecek olan sesli asistan uygulamasının geliştirilmesine TÜBİTAK da finansal takviye sağlayacak.

Türkiye’nin birinci yapay zeka takviyeli Araç İçi Sesli Asistan Projesi Fiat araç kullanıcılarına, rota ve yol durum bilgisi verecek. Ayrıca kullanıcısının sürüş karakteristiğine özel teklifler sunacak ve anlık sesli ihtarlar ile sürüş güvenliklerini destekleyecek.

Araç İçi Asistan uygulaması, ilerleyen periyotta “Fiat Yol Arkadaşım Connect” irtibatlı araç teknolojisine entegre edilecek. Halihazırda 15 bin kullanıcısı bulunan, Tofaş’ta geliştirilen ve araba ile sürücüyü birbirine bağlayan Yol Arkadaşım Connect ile Fiat binek ve ticari araç sahipleri uzaktan arabanın kapı ve bagaj kilitlerini açma-kapama, lastik basınçlarını, yakıt ve akü durumu ile geçmiş servis süreçlerini takip edebilme, yol üzerinde bulunan kaza tehlikesi yüksek bölgelere dair ikaz alma üzere ayrıcalıklı özelliklere sahip olabiliyor.

Kullanıcılar, Connect teknolojisi ile aracının park pozisyonu ve sürüş ayrıntılarını görebilme, sürat ve aralık limiti belirleyerek bildirim alabilme, acil yol yardımı ve kaza anında ambulans hizmeti üzere birçok yararlı işleve da sahip oluyorlar.

tofaş

 

Tofaş Bilgi ve Bağlantı Teknolojileri Yöneticisi Bu İfadeleri Kullandı:

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tofaş Bilgi ve Bağlantı Teknolojileri Yöneticisi Özgür Çetinoğlu, şirketin başlatmış olduğu dijital ve teknolojik dönüşüm faaliyetlerinin sürat kesmeden süreceğini belirtti. Çetinoğlu kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Tofaş olarak yenilikçi teknoloji kullanımına verdiğimiz kıymetle müşterilerimize yönelik geliştirmekte olduğumuz tahlillerimizi her geçen gün artırıyoruz. Araç İçi Sesli Asistan Projesi yenilikçi bakış açımızı yansıtacak. Ayrıca araçtan alınan dataları işleyerek kullanıcıya sesli dayanak veren birinci yerli asistan olarak da fark yaratacak. Proje kapsamında geliştireceğimiz araç içi sesli asistan teknolojisi sayesinde kullanıcılar, arabalarıyla sesli etkileşim kurabilecek. Böylece hem güvenlik hem de kolaylık ve konfor açısından daha ileri bir sürüş tecrübesi yaşanacak.

Uygulamanın bilinen sanal asistanlardan en büyük farkı arabadan çekilecek çok sayıda anlık bilgiyi tahlil edebilecek olması. Bu sayede geri bildirimler ve tahlillerden yola çıkılarak kullanıcıya dayanak olacak bilgiler de sunuluyor olacak. Araç İçi Sesli Asistan, söylenenleri manalandırarak gerekli yanıtlarla dönüş yapabilecek ve ek bilgiye gereksinim duyduğunda sürücüye çeşitli sorular yönelterek ayrıntılı bilgi talep edebilecek.”

Sestek Ar-Ge Koordinatörü Tuba Arslan Kır ise “Bugüne kadar akıllı mesken asistanlarından chatbotlara uzanan geniş bir alanda kullanılan diyaloğa dayalı yapay zekâ teknolojilerimizi birinci defa bir araç içi uygulamada konumlandırmanın heyecanını yaşıyoruz. Tofaş ile gerçekleştireceğimiz bu projenin Türkiye otomotiv bölümünde öncü bir çalışma olacağına ve dalda emsal uygulamalar gerçekleştirmeyi hedefleyen firmalar için ilham verecek bir örnek olacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Tofaş Yapay Zeka Dayanaklı Araç İçi Sesli Asistan Geliştiriyor