e
sv

TikTok Trendi 10 Yaşındaki Kızın Ölümüyle Sonuçlandı

tiktok akimi 10 yasindaki kizin vefatiyla sonuclandi | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

TikTok Trendi 10 Yaşındaki Kızın Ölümüyle Sonuçlandı

TikTok akımı bu sefer bir küçük bir kız çocuğunun vefatıyla gündeme geldi. Kimi ülkelerde vakit zaman yasaklanma haberleriyle isminden kelam ettiren tanınan platform artık de İtalya’dan gelen bir haberle reşit olmayan kullanıcılar için kısıtlandı.

Olayla ilgili ayrıntılara çok az yer verilen Euronews’ta yer alan haberde, Palermo’da yaşayan 10 yaşındaki bir kız çocuğu TikTok’taki bir meydan okumayı denerken hayatını kaybetti. İtalya hükümetinin çabucak el attığı olay sonrası, ülkede 15 Şubat 2021 tarihine kadar süreksiz bir kısıtlama geldi.

TikTok akımı ile hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor: TikTok için soruşturma başlatıldı

TikTok ve Instagram üzere tanınan platformlar üzerinden başlatılan akımlar ve meydan okumalar hakikaten tehlikeli boyutlara varabiliyor. Bunun son örneğini İtalya’da gördük. 10 yaşında TikTok hesabından tanınan bir akıma katılmak için görüntü çeken küçük kız hayatını kaybetti. Bunun üzerine esasen Avrupa’da kara bulutları üzerine çekmiş olan TikTok’a İtalya’da süreksiz bir müddetliğine kısıtlama geldi.

İtalyan Data Muhafaza Kurumu( GPDP) tarafından yapılan açıklamaya nazaran TikTok’a üye olan kullanıcıların yaşını saptamada birtakım meşakkatler mevcut. Örneğin yetişkin olmayan gençler uygulamaya kayıt olurken yaşını daha büyük işaretleyip uygulamayı kısıtlama ile müsabakadan kullanabiliyor. Bunun önüne geçilmesi ismine çalışmalar başlattığını duyuran GPDP, yaşanan acı olay sonrası birinci etapta TikTok’u süreksiz de olsa kısıtlıyor.

Tiktok Tekno Deha

İtalya’da çocukluk ve ergenlik kurulu lideri olan Licia Ronzulli, Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir açıklama ile kararın hem vaktinde hem da gerçek olduğunu söyledi. Çocukların dijital güvenliğinin korunması gerektiğine vurgu yapan Ronzulli, Palermo’da yaşanan olayın bir daha yaşanmaması için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini söylüyor.

Palermo Cumhuriyet Savcılığının yaptığı açıklamada kız çocuğunun boğulma sebebiyle hayatını kaybettiği ve bunun ardından TikTok’un ‘intihara tahrik’ ettiği gerekçesiyle soruşturmasını başlattığını duyurdu.

Bu olay yaşanmadan evvel de TikTok’un İtalya’da sicili pek da düzgün değildi. Aralık ayında GPDP, çocukların korunmasına dikkat edilmediği gerekçesiyle TikTok hakkında suçlama yapmıştı. 13 yaş altındaki kullanıcıların platforma rahatlıkla girebildiği gerekçesiyle ‘yaş sınırlaması’ noktasında zayıf bir siyaseti olduğu gerekçesiyle aslında mimliydi. Yaşanan olay sonrası TikTok’un bu bahse el atması bekleniyor.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

TikTok Trendi 10 Yaşındaki Kızın Ölümüyle Sonuçlandı